Niektoré spôsobia, že vidíte farby a tvary tam, kde v skutočnosti nie sú, iné budia dojem, že sa hýbu, aj keď sú v úplnom pokoji, iné vás zas prinútia zamyslieť sa nad tým, či ešte vôbec môžete veriť vlastným očiam a mysli. Táto optická ilúzia je však iná, neovplyvní totiž len váš zrak, ale aj mozog.
Klamlivé tiene
The brain lies:
Here’s the Pinna-Brelstaff figure which when you move towards it away from it will show motion of the rings. pic.twitter.com/WG7xlQIoM4
— Subhash Kak (@subhashkak1) 19. februára 2019
Pinna-Brelstaff je zdanlivo neškodnou optickou ilúziou. Pozostáva z dvoch alebo viacerých centrických kruhov z rôznych tvarov so zvláštnym tieňovaním. Ak zmeníte vzdialenosť, z ktorej sa na ilúziu pozeráte, bude sa zdať, že kruhy rotujú alebo menia veľkosť. Je známy fakt, že oči nie sú dokonalým orgánom a celkom ľahko nás oklamú. Preto sa zdá, že je ilúzia v pohybe, pričom dôležitú úlohu tu zohráva aj tieňovanie. Všimnite si však, že v tejto ilúzii žiadne tiene nie sú. Aj to je len ilúzia.
Objektívna a iluzórna realita
Vedcom už to, čo je na povrchu nestačí, rozhodli sa preto, že sa nebudú spoliehať už len na to, aké dojmy ilúzia v ľuďoch vyvoláva, ale pozrú sa, čo sa deje v mozgu. Chceli vedieť, k akým zmenám dochádza v mozgu človeka, keď sa mení vnímanie objektívnej reality na realitu iluzórnu. Aby to mohli zistiť, prizvali čínski vedci do experimentu 42 ľudí, ktorých nechali sledovať optickú ilúziu a zároveň za pomoci fMRI skenovali ich mozog. Nanešťastie, aj možnosti tejto metódy sú obmedzené, nie je preto možné vidieť konkrétnu neurálnu odozvu a aktivitu.
Človek vs makak
Aby sa však predsa len podarilo získať bližší náhľad na vec, experimentovali vedci aj s opicami, konkrétne s makakmi, ktorým do mozgu implantovali elektródy, vďaka ktorým je možné sledovať mozgovú aktivitu. V prvom rade bolo potrebné zistiť, či vôbec makaky sú schopné vnímať iluzórnu realitu. Porovnávali preto rýchle očné pohyby pri sledovaní ilúzie u dvoch makakov a u 9 ľudí, ktoré následne porovnávali.
Rýchle očné pohyby
Výskumy ukázali, že človek dokáže rozoznať, v akom smere sa kruhy pohybujú, či sa zväčšujú alebo zmenšujú atď. Opice a ľudia však mali pri pohľade na ilúziu podobný priebeh rýchlych očných pohybov, čo znamená, že makaky zrejme vnímajú optické ilúzie rovnako, ako človek. Ďalším krokom teda bolo sledovanie mozgovej aktivity. Makakom boli prezentované optické ilúzie a animácie a ich úlohou bolo určiť smer otáčania a to, či sa ilúzia zmenšuje alebo zväčšuje, neboli však trénované na rozlíšenie objektívnej a iluzórnej reality.
Milisekundy oneskorenia
Ukázalo sa však, že ilúzia a animácia vyvolali rovnaké reakcie a v mozgu sa aktivovali rovnaké skupiny neurónov. Vedcom sa však podarilo zaznamenať významný rozdiel v rýchlosti spracovania informácií. Ak sa makaky pozerali na optickú ilúziu, spracovanie informácie im trvalo o 15 milisekúnd dlhšie ako v prípade, keď sa pozerali na animáciu, teda na skutočný pohyb. Čo toto oneskorenie spôsobilo, to sa zatiaľ vedcom zistiť nepodarilo.
Vedci predpokladajú, že ak vyvoláva ilúzia oneskorenie v mozgu makaka, je pravdepodobné, že k rovnakému oneskoreniu dochádza aj v mozgu človeka, tieto tvrdenia je však nutné podrobiť ďalším výskumom.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku