awrcompetitions.com

Bezpečnosť potravín je vždy veľmi diskutovanou témou. V podstate, takmer pri každej potravine sa musíme do určitej miery spoľahnúť na pestovateľov, výrobcov, prepravcov a nakoniec...

Bezpečnosť potravín je vždy veľmi diskutovanou témou. V podstate, takmer pri každej potravine sa musíme do určitej miery spoľahnúť na pestovateľov, výrobcov, prepravcov a nakoniec aj na obchodníkov, ktorí nám potravinu predajú. Je jasné, že v dnešnom globalizovanom svete, kedy nie je žiadnou vedou kúpiť si potraviny z opačnej strany zemegule, občas nastane v tomto reťazci aj nejaký ten problém.

Článok pokračuje pod videom ↓

Možno aj preto zožal veľký úspech projekt holandsko-talianskeho tímu v medzinárodnej architektonickej súťaži. Vytvorili koncept materskej škôlky, ktorý  u detí presadzuje návrat k tradičnému spôsobu výrobe potravín a pestovaniu vlastného ovocia a zeleniny.

awrcompetitions.com
awrcompetitions.com

Autori projektu v ňom prelínajú hru, prírodu a techniku, a to všetko kombinujú do troch prístupov: Učeniu sa od prírody, učeniu sa technológiám  a praxi.

awrcompetitions.com
awrcompetitions.com

Deti sú v každodennom spojení s rastlinami a zvieratami, čo ich učí zodpovednosti a najmä poznávajú skutočný svet.

Edoardo Dolcetto, jeden z autorov víťazného projektu povedal: „Myslíme si, že deti by si mali užívať prírodu. Preto sme navrhli túto školu. Deti nie sú v triedach, ale na otvorenom priestranstve, kde rastie zelenina a prechádzajú sa tu zvieratá.“

awrcompetitions.com
awrcompetitions.com

Na základe prístupov by sa deťom objasnili základné mechanizmy prírody, ktoré by sa prepájali na dnešný moderný technologický svet. To všetko by sa podporilo praxou. Deti by sa potom samé rozhodovali, či ich viac baví napríklad starať sa o králiky, polievať paradajky v skleníku, alebo sledovať, ako sa vyrába energia z obnoviteľných zdrojov, ktorá celej škôlke dodáva energiu, svetlo a teplo.

awrcompetitions.com
awrcompetitions.com

Veľmi sa nám páči takýto koncept. Veď ako sa ukazuje, mnohé dnešné deti vôbec nevedia odkiaľ pochádzajú základné suroviny ako sú mäso, vajcia, mlieko, či zelenina. Takisto je v dnešnej dobe veľmi potrebné u detí budovať rešpekt k prírode, či k rastlinám alebo živočíchom, a to už od útleho veku. Dúfame teda, že koncept neostane len „na papieri“, ale že sa ním inšpirujú vzdelávacie inštitúcie a niečo takéto v budúcnosti aj reálne vznikne.

Uložiť článok

Najnovšie články