iflscience.com

Dnešnú modernú dobu by sme pokojne mohli nazvať  „dobou plastovou“.  Ak sa obzriete okolo seba, určite niekde vôkol seba nájdete plast v akejkoľvek podobe...

Dnešnú modernú dobu by sme pokojne mohli nazvať  „dobou plastovou“.  Ak sa obzriete okolo seba, určite niekde vôkol seba nájdete plast v akejkoľvek podobe a je celkom možné, že na stole máte položenú plastovú fľašu s vodou, či iným nápojom. I keď vaša fľaša pravdepodobne skončí na skládke, v lepšom prípade pôjde na recykláciu, vo svete je situácia iná a mnohé z takýchto odpadov skončia v prírode, alebo jednoducho v mori. Preto je každá snaha o zníženie spotreby plastových obalov vítaná.

Článok pokračuje pod videom ↓

Plastové fľaše sú významným environmentálnym problémom, a to ako na súši, tak aj v mori. Už pred desiatimi rokmi bola v Tichom oceáne objavená hromada plastového odpadu tak enormných rozmerov, že niektorí ekológovia sa ju neboja nazvať „ôsmym svetadielom“. Niet divu, odhaduje sa, že veľkosť tejto hromady plastového odpadu je 6-krát väčšia ako Francúzsko.

storiesbywilliams.files.wordpress.com
storiesbywilliams.files.wordpress.com

Teraz však prišiel mladý študent, Ari Jonsson z Islandu, s úžasným konceptom. Svoj vynález predstavil minulý mesiac na dizajnovom festivale DesignMarch. Fľaše vyrobil z agarového prášku, ktorý je možné získať z niektorých druhov rias.

upload.wikimedia.org
upload.wikimedia.org

Ak sa pridá do vody a nechá sa vychladnúť, vytvorí konzistenciu podobnú ako želé. Po ďalšom spracovaní sa dá táto zmes použiť na vytvorenie fľaše.

Fľaša má úžasnú vlastnosť, že si zachováva svoj tvar, keď sa v nej nachádza voda. Akonáhle je ale fľaša prázdna, začne sa rozkladať. Vzhľadom k tomu, že je fľaša vyrobená čisto z prírodných a netoxických materiálov, je teoreticky možné takúto fľašu po vypití jej obsahu zjesť. Je ale pravda, že agarový prášok pôsobí ako preháňadlo, takže konzumáciu takejto fľaše Ari vo veľkom neodporúča.

iflscience.com
iflscience.com

V rozhovore Ari povedal: „Prečo by sme mali používať materiály, ktoré využijeme len raz a potom trvá stovky rokov, kým sa rozložia? Počul som, že 50 % všetkých plastov je použitých len raz a potom sa jednoducho vyhodia. Je neuveriteľné, koľko plastového odpadu sa vyhodí len za jeden deň.“

V súčasnej dobe je fľaša stále len v návrhu konceptu a zatiaľ sa neuvažuje o jej komerčnom využití. Avšak je to úžasná myšlienka, ktorá nás posúva ďalej v snahe o zníženie využívania plastov.

Tento nápad sa nám veľmi páči, i keď je jasné, že cesta, kým sa takéto fľaše dostanú do komerčnej sféry, je ešte veľmi dlhá a zložitá. No každý nápad alebo inovácia, ktorá môže priniesť zníženie používania bežných plastov, je vítaná a mala by jej byť venovaná zvýšená pozornosť.

Uložiť článok

Najnovšie články