Keď v roku 1925 archeológ Howard Carter objavil hrobku egyptského faraóna Tutanchamona, bol to úžasný objav, ktorý nás fascinuje aj po 90 rokoch. Veľmi vzácne na tejto hrobke bolo najmä to, že nebola vykradnutá, teda faraón tam v pokoji odpočíval 3300 rokov. Medzi osobnými vecami faraóna sa našla aj jedna veľmi pozoruhodná vec – železná dýka.
Nález železnej dýky je už sám o sebe veľmi cenný, keďže spracovávanie železa bolo v Egypte v tom období veľmi nezvyčajné. Na dýku sa preto pozrel vedecký tím talianskych a egyptských odborníkov a podrobili ju neinvazívnej metóde zistenia zloženia pomocou moderného röntgenového spektrometra. Výsledky, ktoré prezentovali, sú skutočne pozoruhodné.
V dýke okrem samotného železa zistili veľký obsah niklu, vyše 10 %, a tiež menšie množstvo kobaltu. Takéto zloženie ale nie je na Zemi vôbec bežné, a tak to naznačuje, že materiál, z ktorého je dýka vyrobená, je mimozemského pôvodu.
Následne vedci skúmali zloženia meteoritov nájdených v tejto oblasti a objavili, že zloženia niektorých sú veľmi podobné ako má dýka.
To, že tento materiál pochádza z vesmíru, vedeli aj Starí Egypťania. Na niektorých zachovaných hieroglyfoch pochádzajúcich z Tutanchamonového obdobia sa doslova píše „o železe z neba“. Starovekí Egypťania boli vychýrení astronómovia a pozorovatelia oblohy, a tak vedeli, že k nim tento materiál prišiel skutočne z neba a považovali ho za dar od bohov.
Dýka má krásne spracovanie, železnú čepeľ dopĺňa zdobená zlatú rukoväť s motívom ľalie a zakončená je ozdobnou krištáľovou hlavicou.
Podľa historikov, Tutanchamon sa stal faraónom vo svojich ôsmich rokoch a zomrel veľmi mladý – keď mal len 18 rokov. Napriek tomu, že nepatril medzi najvýznamnejších egyptských faraónov, objav jeho neporušenej hrobky spôsobil revolúciu v archeológii a vytvoril ucelený obraz o tom, ako sa v starom Egypte pochovávali vládcovia Egypta.
Tutanchamonov poklad, ktorý bol s faraónom pochovaný, sa nachádza v egyptskej Káhire a má nevyčísliteľnú hodnotu, čo potvrdzuje aj táto dýka. Poklad zaberá rozlohu 12 miestností a z veľkej časti je zo zlata. Archeológovia ho neustále skúmajú, a tak si môžeme byť takmer istí, že ďalšie prevratné objavy týkajúce sa Tutanchamonového pokladu na nás ešte čakajú.
interez.sk (Matej Mensatoris), ifscience.com
Nahlásiť chybu v článku