Každá kultúra má svoje vlastné tradície, ktoré sa týkajú narodenia dieťaťa. Táto dedinka v Indii sa nezvyčajným spôsobom uisťuje, že z dievčat raz vyrastú silné...

Každá kultúra má svoje vlastné tradície, ktoré sa týkajú narodenia dieťaťa. Táto dedinka v Indii sa nezvyčajným spôsobom uisťuje, že z dievčat raz vyrastú silné a zdravé ženy a zo stromčekov silné a zdravé stromy. Piplantri sa nachádza v severozápadnej časti Rajasthan a vždy, keď sa tu narodí dievčatko, rodiny vysadia 111 stromov. Takže žiadne šatočky a bábiky, ale krásne, zelené stromy. Prečo to vlastne obyvatelia robia?

Článok pokračuje pod videom ↓
india1
piplantri.com

Vo väčšine indických dedín sa ešte stále stretnete s tým, že narodenie dcéry je považované za záťaž pre celú rodinu. Dcéry boli a ešte stále sú často považované za niečo menej ako ich mužské náprotivky. Málo žien je vzdelaných a mnoho je vydatých ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ruka v ruke s týmito dogmami ide aj násilie páchané na ženách, ktoré je práve odvodené od všeobecných postojov obyvateľov. Dokument Dcéry Indie bol dokonca zakázaný práve kvôli tomu, že sa v ňom nachádzali dojímavé príbehy žien, ktoré rozprávali o zneužívaní počas ich života.

india2
piplantri.com

Zdá sa, že v dedinke Piplantri obyvatelia odmietajú akési historické väzby na tradície a snažia sa proti nim bojovať. Veria, že postoj k ženám sa môže zmeniť. Celé sa to začalo keď teraz už bývalý starosta menom Shyam Sundar Paliwal prišiel o svoju dcérku Kiran. Umrela veľmi mladá a na jej počesť Paliwal vysadil presne 111 stromov a začal tak tradíciu, ktorá trvá dodnes. Uctil si jej smrť krásnym a veľmi inšpiratívnym spôsobom.

india3
piplantri.com

Keď sa v dedinke narodí dievča, rodiny a obyvatelia vysadia presne 111 stromov ako symbol dôvery. Dôvery v ženy, dievčaťa, dcéry, sestry.  Rodičia prispievajú približne jednu tretinu z celkovej sumy, to znamená cca 31 000 rupií, čo je asi 500 dolárov. Tieto peniaze sú vyčlenené na fond, ktorý je určený práve dievčatám. Fond do budúcna zaisťuje financie pre dané dievča, aby viac nebolo pre rodinu „záťažou“.

india4
piplantri.com

Pri výsadbe taktiež rodičia podpisujú čestné prehlásenie, že ich dcére sa dostane patričné vzdelanie a nevydá sa kým nedovŕši 18 rokov. Každoročne sa v Piplantri narodí približne 60 dievčat a viac ako polovicu rodiny vôbec neakceptujú a sú zrejme do konca svojho života považované za niečo menej hodnotné, za niečo, čo je zodpovedné za chudobu celej rodiny.

india5
piplantri.com

Obyvatelia dediny sa o stromy príkladne starajú a okrem rôznych exotických druhov sadia napríklad aj aloe vera. Lesy spolu s touto rastlinkou sú čo raz častejšie používané na výrobu rôznych produktov, ktoré poskytujú pre komunitu zdroj príjmov.  Aloe vera sa dá spracovávať rôznymi spôsobmi a vznikajú tak rozličné výrobky, ktoré ďalej putujú na trh.

india6
piplantri.com

Táto dedinka je dôkazom toho, že nie všetko tradičné je aj dobré. Inovatívna myšlienka nie len že podporuje mladé dievčatá, ale rúca aj všetky predsudky. Čo si o tejto inšpiratívnej dedinke myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

india7
piplantri.com

zdroj: interez.sk (Lucia M.), earthables.com

Uložiť článok

Najnovšie články