Ak sa pozriete na satelitnú snímku severného ostrova Nového Zélandu v jeho západnej časti si môžete všimnúť niečo podivné. Tmavozelenú takmer dokonalo kruhovú oblasť, ktorú obklopuje svetlejšia farba. Ide o sopku Taranaki a okolitý národný park Egmont s priemerom asi 19 km.
Sopka Taranaki sa nachádza v južnej časti Severného ostrova na jeho západnom pobreží. 2518 metrov vysoká hora je považovaná za jeden z najdokonalejšie tvarovaných sopečných kužeľov na celom svete. Taranaki vznikla pred 120-tisíc rokmi a k poslednej jej erupcii došlo v polovici 19. storočia. Napriek tomu ide o stále aktívnu sopku, ktorá aj dnes predstavuje isté riziko.
Podľa maorijskej legendy sa Taranaki kedysi nachádzala podobne, ako ďalšie sopky v strede ostrova. Potom však o krásnu Pihangu (sopka) vypukol veľký boj. Ten nakoniec vyhral Tongariro (sopka) a sopka Taranaki musela odísť „do vyhnanstva“ na západ ostrova. Počas tejto cesty sopka vyhĺbila údolia pre domorodcov posvätnej rieky Whanganui.
Zo satelitných či leteckých snímok je na okolie sopky Taranaki zaujímavý pohľad. Vytvára ho národný park Egmont, ktorý sa v jej okolí rozprestiera v takmer dokonalom kruhu. Už v roku 1881 bol v okolí vrchola sopky vytýčený takmer 10 km rádius s cieľom ochrany miestnej vegetácie.
Národný park Egmont tak dodnes ukrýva bujarú pôvodnú novozélandskú džungľu, akú možno nájsť už len na niektorých miestach krajiny. Ako je vidieť v okolí parku, väčšina lesov bola premenená na sídla, komunikácie, poľnohospodársku pôdu alebo pasienky. Sopke Taranaki sa treba ospravedlniť, že o nej v tomto článku hovoríme ako o neživej veci. Posvätná hora totiž od novozélandských úradov získala ľudské práva.
Nahlásiť chybu v článku