Foto: TASR, SITA

Situácia v severnom Taliansku je vážna, podľa EÚ však nie je nutné obmedzovať cestovanie v schengenskom priestore.

Epidémia nového koronavírusu si od decembra vyžiadala tisícky životov, pričom počet nakazených už dosiahol celosvetovo takmer 80-tisíc ľudí. Napriek tomu bola epidémia pre Európu stále vzdialená. Platilo to až do tohto víkendu. V priebehu troch dní stúpol počet prípadov nákazy koronavírusom na Apeninskom polostrove z troch na viac ako 200. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ešte v piatok evidovali talianske úrady iba tri prípady infikovania novým koronavírusom. Na európskom kontinente sa viac prípadov vyskytovalo v Nemecku aj vo Francúzsku. Počas víkendu sa však z Apeninského polostrova stalo po Číne a Južnej Kórey tretie najväčšie ohnisko nákazy. Úrady tiež hlásia šesť obetí ochorenia. Nakazených je podľa posledných informácií 219 ľudí, najviac v regióne Lombardsko, desiatky prípadov hlási aj Benátsko, menej ako 20 chorých je v regióne Emilia-Romagna.

Taliansko zareagovalo na nárast počtu nakazených podobným štýlom ako čínske úrady v počiatkoch epidémie. Úrady odrezali od sveta 11 miest a obcí na severe Talianska a uzavreli tak zónu, v ktorej žije viac ako 50-tisíc obyvateľov. Tí boli vyzvaní, aby neopúšťali svoje domovy, zatvorené sú obchody, školy aj priemyselné podniky. Zrušené boli viaceré podujatia vrátane zápasov Serie A či benátskeho karnevalu. Uzavretú oblasť monitoruje polícia.

Pacient nula

Napriek opatreniam je pravdepodobné, že počet nakazených bude v severnom Taliansku naďalej stúpať. Úrady totiž pátrajú po „pacientovi nula“, teda osobe, ktorá je vírusom nakazená a s najväčšou pravdepodobnosťou spustila regionálnu epidémiu. Za pôvodcu rozšírenia nákazy zatiaľ vystopovali 38-ročného muža. V súčasnosti sa snažia zrekonštruovať jeho pohyb v uplynulých týždňoch a nájsť každého s kým prišiel do kontaktu.

Foto: TASR/AP

Hranice neuzatvoria

Vážna situácia na severe Talianska zatiaľ na európskej pôde paniku nevyvoláva. Kým v Ázii po vypuknutí epidémie viacerí susedia Číny uzatvárali svoje hranice, európski lídri k tomuto kroku zatiaľ pristúpiť neplánujú. Európska únia podľa vyhlásenia Európskej komisie zatiaľ neplánuje ani obmedzovať voľný pohyb v schengenskom priestore a dočasne zaviesť pasové kontroly na hraniciach jednotlivých štátov. Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič však uviedol, že Európska únia pracuje na rôznych núdzových plánoch.

Komisárka Kyriakidisová v tejto súvislosti dodala, že cestovné obmedzenia v schengenskom priestore – medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ – by mali byť „primerané a koordinované“ a hlavne by mali byť založené na vedeckých dôkazoch.

„Svetové zdravotnícka organizácia zatiaľ neodporučila zaviesť obmedzenia voči cestujúcim ani voči obchodu,“ povedala Kyriakidisová pred novinármi.

Foto: TASR/AP

Francúzsko pripravuje nemocnice, Grécko kontroluje trajekty

Viaceré krajiny však pre aktuálnu situáciu na severe Talianska prijali zvýšené opatrenia. Francúzska vláda v nedeľu nariadila zmobilizovať ďalších 70 zdravotníckych zariadení, takže v každom departmáne Francúzska je najmenej jedna nemocnica, kde môžu prijať a ošetrovať nakazených novým koronavírusom. Vláda tiež rozhodla navýšiť kapacity, pokiaľ ide o diagnostické testy a ochranné pomôcky, a to v prvom rade pre lekárov a zdravotnícky personál.

Nové bezpečnostné opatrenia prijalo aj Grécko. Okrem iného od pondelkového rána oboznámili posádky trajektov premávajúcich medzi Talianskom a Gréckom s preventívnymi opatreniami, ktoré je potrebné prijať, aby sa rýchlo izolovali prípady podozrenia na nákazu, informoval v pondelok grécky rozhlas. Už v nedeľu večer pozastavili Atény všetky školské zájazdy do Talianska. Študenti z desiatich škôl, ktorí sa aktuálne v Taliansku nachádzajú, by sa mali vrátiť do Grécka, uviedlo ministerstvo.

Rakúsko pre obavy zo šírenia vírusu v nedeľu v noci zastavilo vlak prichádzajúci z Talianska, železničné spojenie je však v týchto chvíľach už obnovené. V Budapešti zas na letisku kontrolujú cestujúcich prichádzajúcich zo severotalianskeho regiónu. Do karantény nakoniec umiestnili 11 maďarských stredoškoláčok, dvoch pedagógov a dvoch vodičov, ktorí sa  v nedeľu večer vrátili do vlasti zo zájazdu do talianskeho regiónu Lombardsko. Pacienti nemajú žiadne príznaky, napriek tomu budú 14 dní sledovaní.

Foto: TASR/AP

Ochorenie prepuklo aj v Iráne

Situácia so šírením nového koronavírusu sa pritom neskomplikovala len v Taliansku. Veľký nárast nových prípadov hlásil počas víkendu aj Irán. Iránske ministerstvo zdravotníctva totiž oznámilo, že na ochorenie COVID-19, ktoré vírus šíri, zomrelo v krajine už 12 ľudí, nakazených je v krajine 61 osôb. Na základe týchto správ následne svoje hranice s Iránom uzavrelo Turecko, Arménsko, Irak a Pakistan, ktorý dokonca v pohraničnej oblasti zriadil 100-lôžkovú stanovú nemocnicu, ktorá má v prípade núdze poslúžiť k izolácii pacientov.

CNN, The Guardian, SITA, TASR
Uložiť článok

Najnovšie články