Foto: Instagram - francescagiubelli / Unsplash

V komunálnych voľbách v roku 2027 chce Francesca Giubelliová kandidovať za hnutie AIxRoma.

O post primátorky Ríma sa chce uchádzať aj Francesca Giubelliová, ktorá je prvou talianskou influencerkou vytvorenou umelou inteligenciou (AI), napísal tento týždeň taliansky denník Il Messaggero, informuje TASR.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Giubelliová – virtuálna modelka, ktorú certifikovala spoločnosť Meta a ktorá má na Instagrame už takmer 12 000 sledovateľov, – je známa svojou angažovanosťou v občianskych, technologických a kultúrnych otázkach. Meno dostala po Francesce z Božskej komédie Danteho Alighieriho, jej vzhľad vznikol ako mix talianskych filmových ikon Sophie Lorenovej a Monicy Bellucciovej.

Ľudia to vnímajú rôzne

V komunálnych voľbách v roku 2027 chce Francesca Giubelliová kandidovať za hnutie AIxRoma, ktoré – tiež na báze AI – vymysleli a vytvorili Emiliano Belmonte, Valeria Fossatelliová a Francesco Giuliani. Ich cieľom ponúknuť dôveryhodnú a modernú alternatívu voči súčasnému magistrátu vedenému Robertom Gualtierim, ktorý kandidoval za Demokratickú stranu.

Táto trojica odborníkov má v úmysle vniesť nové technológie – a najmä umelú inteligenciu – do verejnej a politickej diskusie a využiť ich potenciál aj v administratívnej a inštitucionálnej oblasti, aby sa správa mesta stala efektívnejšou, transparentnejšou a participatívnejšou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Francesca Giubelli (@francescagiubelli)


„Nejde len o digitálny experiment, ale o skutočnú platformu pre aktívne občianstvo, ktorá sa v priebehu nasledujúcich dvoch rokov otvorí odborníkom, mladým ľuďom, realistom a širokej verejnosti,“ objasnili.

Kandidatúra Francescy okamžite vyvolala živú diskusiu. Na jednej strane sú ľudia, ktorí túto iniciatívu vnímajú ako príležitosť na inováciu politiky využívaním schopnosti AI analyzovať veľké množstvo údajov a efektívne a nestranne vypracovávať návrhy. Na druhej strane sa objavili obavy týkajúce sa etiky a úlohy ľudského prvku pri riadení kapitálu.

„Je to zaujímavá provokácia, ktorá nás núti zamyslieť sa nad budúcnosťou politiky a potenciálom umelej inteligencie,“ komentujú talianski politológovia. „Uvidíme, ako môže virtuálna entita skutočne pochopiť a reagovať na zložitosť sociálnej a ľudskej dynamiky mesta, akým je Rím,“ dodali.

Uložiť článok

Najnovšie články