Foto: © Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Muž pod svojím domom objavil mesto, ktoré kedysi obývalo 20 000 ľudí.

Aj keď sa môže zdať, že svoj domov dokonale poznáme, občas nás môže poriadne prekvapiť. Muž objavil nečakané prekvapenie po tom, čo zvalil jednu zo stien vo svojej pivnici. Ukrývalo sa za ňou celé mesto, ktoré kedysi obývalo najmenej 20 000 ľudí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Našiel gigantické podzemné mesto

Písal sa rok 1963, keď sa muž v Tureckej provincii Nevşehir rozhodol zhodiť jednu zo stien vo svojej pivnici. Ako informuje portál IFL Science, za stenou ho čakal objav, o akom sa mu ani nesnívalo. Našiel totiž gigantické podzemné mesto. Spočiatku videl muž len tunel, za ním sa však objavovali ďalšie a ďalšie.

Ďalší prieskum ukázal, že mesto siaha až do hĺbky 18 poschodí. Jeho súčasťou je kaplnka, škola a dokonca aj stajne. Mesto známe ako Derinkuyu bolo opustené už stáročia. Mužovi, ktorý si k nemu práve prekopal cestu, zrejme poriadne odľahlo. Predstavte si, že by ste zistili, že pod vaším domom žije celé mesto.

Foto: Martijn Munneke from Netherlands, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Ako píše portál Zme Science, odhaduje sa, že výstavba mesta začala niekedy v 7. alebo 8. storočí pred naším letopočtom. Kedysi ho mohlo obývať až 20 000 ľudí. Kameň, do ktorého bolo mesto vytesané, vznikol z nánosov vulkanického popola, bol teda dostatočné mäkký. Podarilo sa tak vytvoriť obydlia dostatočne veľké pre rodinu, pre domáce zvieratá, ale aj na skladovanie potravín.

Podzemné mestá sa využívali aj okolo roku 1900

Najviac mesto prekvitalo v období medzi rokmi 395 až 1453 nášho letopočtu. V tom čase pozostávalo zo spleti miestností a dlhých tunelov a pokrývalo plochu 445 kilometrov štvorcových. Boli tu studne, ventilačné šachty a ukryté priechody.

Je pravdepodobné, že pôvodne to nemalo byť mesto, ale skladovacie priestory. Jedlo v kamenných komorách, v ktorých sa udržiavala stabilná teplota ostávalo chránené pred teplom. Neskôr však ľudia zistili, že takéto komory môžu poslúžiť aj ako úkryt pred nepriateľom. Mesto bolo vybudované veľmi dômyselne. Napríklad, ľudia žijúci na nižších poschodiach dokázali odrezať zásoby vody tak, aby sa nedostala na vyššie poschodia. Cieľom bolo zabrániť nepriateľovi otráviť zásoby vody.

Tunely bolo možné zablokovať zvnútra veľkými okrúhlymi kameňmi, ktoré po zasunutí na miesto pôsobili ako dvere. Okrem toho, priechody boli úzke a v prípade vpádu by nepriatelia museli postupovať v rade za sebou.

V priebehu rokov žili v meste rôzni ľudia, prebývali tu napríklad kresťania, ktorí sa ukrývali pred Rimanmi. Komunity moslimov sa tu zas ukrývali počas arabsko-byzantských vojen. Podobné podzemné mestá sa využívali na ochranu pred nebezpečenstvom ešte aj okolo roku 1900. A Derinkuyu ani zďaleka nie je to najväčšie z nich.

Uložiť článok

Najnovšie články