Otrasné podmienky, ktoré tu zamestnanci musia trpieť, však firma popiera. Rozpadávajúce sa ubytovanie a nebezpečné pracovné podmienky majú byť zjavne len výmyslom a to aj napriek tomu, že organizácia China Labor Watch sem vyslala svojho agenta na prešetrenie. Ten v továrni severne od Šanghaju pracoval od októbra minulého roku do januára tohto roku. Ako dôkaz neľudských podmienok doložil autentické fotografie.
Spoločnosť Apple do továrne, ktorú vlastní iná spoločnosť, poslala na prešetrenie svoj tím, ktorý údajne nemal nájsť žiadne problémy. Súčasne ich popiera aj firma, ktorá továreň zastrešuje. Podľa China Labor Watch tu však majú pracovníci ťahať až 10 hodinové zmeny v hlučnej, znečistenej a zle zabezpečenej továrni, kde im nie sú preplácané nadčasy.
Ich platy sú rovnako smiešne ako miera ich bezpečnosti. Za necelých 240€ tu zamestnanci pracujú v 80 decibelovom hluku, pracujú s toxickými plynmi bez ochranných rukavíc a nemôžu sa spoľahnúť ani na únikové východy. Tie majú byť neprístupné, pretože sú priúzke. Po tom, čo tieto otrasné podmienky zamestnanci opustia, poberú sa na ubytovňu, ktorá je tiež vo veľmi mizernom stave.
China Labor Watch again cites #Apple for poor Chinese factory working conditions https://t.co/Xm9zjdCyX2 pic.twitter.com/HByGR112vI
— AppleInsider (@appleinsider) January 16, 2018
Čakajú ich tu malé špinavé bunky pre osem ľudí, stiesnené nechutné kúpeľne bez teplej vody a opäť raz tu je núdza o núdzového východy. Apple verejne priznalo, že etické zásady pri výrobe sú ich hlavnou prioritou v podnikaní. Nabudúce, keď navštívite iTunes cez svoj jabĺčkový produkt zrejme sa neubránite negatívnemu pocitu z toho, že bol vyrobený lacnou pracovnou silou. Spoločnosť Apple by však takéto škandály mohli pochovať. Je to len pár dní čo sa pracovník inej továrne zabil vyskočením z 12. poschodia výškovej budovy. Motívom samovraždy mala byť práve jeho práca.
China Labor Watch Says Apple Is Profiting At The Expense Of Workers https://t.co/6Ry8HtWeMw pic.twitter.com/4PJv77wnXU
— TechMalak (@TechMalak) September 2, 2016
Neustále zdražovanie produktov tiež nie je najlepšou obchodnou taktikou. Prednedávnom si Apple vzali na mušku Taliani, ktorí prešetrovali ich nečisté taktiky v oblasti spomaľovania produktov. Vniklo totiž podozrenie, že spoločnosť zámerne vydáva updaty, ktoré staršie zariadenia spomaľujú, aby si zákazníci kupovali novšie produkty. Pokiaľ by sa tieto tvrdenia preukázali ako pravdivé, spoločnosť by to mohlo vážne ohroziť.
Apple má teda na svedomí viacero nečistých praktík, ktorým musí čeliť. A príšerné podmienky v továrňach nie sú vôbec tou najmenej podstatnou z nich. Podľa China Labor Watch mali mať niekoľkí zamestnanci oči zanesené olejom. Iní zas mali mať zničené ruky, na ktorých im chýbala koža kvôli tomu, že sa nedočkali ochranných rukavíc. Vyjadrenie Apple však znie tak, že po inšpekcii sa nenašli žiadne problémy. Všetky udalosti by tak mali byť v súlade s pravidlami spoločnosti.
Workers making iphone parts in China toil for ten-hour shifts in loud, polluted conditions, without proper overtime pay or adequate safety protections, according to @chinalaborwatch https://t.co/gMmMjrmlZ0
— ETI (@ethicaltrade) January 17, 2018
„Sme naďalej odhodlaní robiť všetko preto, aby sme chránili pracovníkov v našom dodávateľskom reťazci a mali pozitívny vplyv na životné prostredie,“ tak znie oficiálny záver vyjadrenia spoločnosti Apple.
metro.co.uk
Nahlásiť chybu v článku