Foto: skatelescope.org

Na prvý pohľad to tak možno nevyzerá, no toto je stred našej galaxie.

Stred našej galaxie tvorí supermasívna čierna diera, ktorá sa nazýva Sagittarius A*. Je vzdialená viac ako 25-tisíc svetelných rokov, takže aj v prípade, že ľudia budú môcť rekreačne cestovať do vesmíru, na takýto výlet budete musieť zabudnúť. Vďaka juhoafrickému teleskopu si však môžete aspoň vychutnať pohľad na jej fotografiu. Úžasný záber čiernej diery, ktorá sa nachádza v centre našej galaxie, Mliečnej dráhy, vznikol za pomoci teleskopu MeerKAT radio telescope.

Článok pokračuje pod videom ↓

Až 64 rôznych jednotiek tohto teleskopu, ktoré sú rozmiestnené po celej krajine, sa využíva na zachytávanie rádiových vĺn z vesmíru. Tentokrát však boli využité na vyhotovenie tejto fotografie. Takže 64 vymakaných objektívov je dosť na to, aby sme videli stred našej galaxie. A takto vyzerá.

SQUARE KILOMETRE ARRAY

Ten záber je úchvatný,“ vyjadril sa Farhad Yusef-Zadeh, vedec z univerzity v Evanstone v americkom štáte Illinois. „Jasnosť teleskopu MeerKAT je úžasná. Ukazuje nám množstvo vlastností stredu našej galaxie, ktoré sme predtým vidieť nemohli.“ Jednou z týchto vlastností sú isté vlákna, ktoré môžete vidieť na obrázku. Sú podlhovasté a pôsobia magenetickou silou, no napriek tomu, že boli prvýkrát zaznamenané už v 80. rokoch, dodnes nevieme, aký je ich pôvod.

Listening...

S bežným teleskopom by sme Sagittarius A* neboli schopní zachytiť. Avšak vďaka MeerKAT a jeho 64 jednotkám môžeme použiť rádiovlny. Vďaka nim je možné vidieť aj skrz prach a plyny, ktoré túto supermasívnu čiernu dieru v strede našej galaxie obklopujú. Je to prvýkrát, čo môžeme zreteľne vidieť stred Mliečnej dráhy a to vďaka tomuto juhoafrickému teleskopu. A výsledok skutočne stojí za to.

Pozri aj: Mimoriadna správa: Vedci objavili „prízračnú časticu“. Tento nález by mohol zvestovať novú éru astronómie

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články