Foto: U.S. Army Corps of Engineers, Public domain, via Wikimedia Commons

Robert Oppenheimer poznal hinduistické sväté texty a jednu pasáž vyslovil aj pri teste prvej jadrovej bomby.

Najväčším trhákom v kinách (ak nepočítame Barbie) je v týchto dňoch jednoznačne film Oppenheimer. A v súvislosti s filmom, prirodzene, vzrástol záujem aj o skutočnú osobu Roberta Oppenheimera. Jedným zo silných momentov, ktoré sa s týmto fyzikom spájajú, je aj vyslovenie úryvku, ktorý si mal v hlave hovoriť počas výbuchu prvej atómovej bomby v rámci testu Trinity. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Oppenheimer bol teoretický fyzik, často označovaný za otca atómovej bomby, keďže šéfoval projektu Manhattan, ktorého výsledkom bolo zostrojenie nielen plutóniovej bomby Gadget, ktorú otestovali na púšti v Novom Mexiku, o čom je aj film Oppenheimer, ale vytvorili tiež uránovú bombu Little Boy a plutóniovú bombu Fat Man.

Úspešný test

Test prebehol na púšti v Novom Mexiku, na opustenej leteckej základni Alamogordo. 16. júla bola bomba úspešne odpálená a Oppenheimer spolu s kolegami sledovali prvý jadrový výbuch na svete, uvádza IFL Science.

Krátko po úspešnom teste, už 6. augusta a potom tiež 9. augusta na Japonsko dopadli bomby, ktoré naplno ukázali, akú silu môže mať jadrová zbraň vo vojenskom konflikte.

Atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki ukončilo 2. svetovú vojnu. O tom nemôže byť pochýb,“ povedal po rokoch generálporučík Leslie Groves, bývalý riaditeľ projektu Manhattan, ktorého vo filme stvárnil Matt Damon.

Oppenheimer, ktorý cítil oveľa väčšiu zodpovednosť za atómové bombardovanie, povedal prezidentovi Trumanovi: „Mám pocit, že mám na rukách krv.

Tiež v slávnom rozhovore pre dokument s názvom „The decision to drop the bomb“ (Rozhodnutie zhodiť bombu) z roku 1965 povedal, že keď sledoval jadrový výbuch na púšti v Novom Mexiku, pripomenul si úryvok z posvätnej knihy hinduizmu Bhagavadgíta. Oppenheimer sa mimoriadne zaujímal o biblické texty, sám čítal hinduistické knihy a naučil sa tiež jazyk sanskrt.

Stal som sa Smrťou, ničiteľom svetov

Takto priblížil osudný moment pred jadrovým výbuchom: „Vedeli sme, že svet už nebude rovnaký. Pár ľudí sa smialo, pár ľudí plakalo. Väčšina ľudí bola ale ticho,“ povedal Oppenheimer a pokračoval: „Spomenul som si na vetu z hinduistickej posvätnej knihy Bhagavadgíta. Višnu sa snaží presvedčiť princa Ardžunoma, aby si splnil svoje povinnosti a urobí na neho dojem. Berie na seba podobu s mnohými hlavami a rukami a hovorí: „Teraz som sa stal Smrťou, ničiteľom svetov.“ „Predpokladám, že sme si to viac-menej mysleli“.

Oppenheimer po vojne bojoval proti rozširovaniu jadrových zbraní a bol tiež proti vývoju ničivejších a dokonca až tisícnásobne silnejších vodíkových bômb. Bolo už ale neskoro.

Uložiť článok

Najnovšie články