Aká je najdrahšia škola na svete? Rozhodne pripomína splnený sen.
Najdrahšou školou na svete je Inštitút Le Rosey vo Švajčiarsku, kde sa školné pohybuje okolo 99 000 eur na jeden rok. Škola má dva kampusy – letný kampus zo 14 storočia Château du Rosey , ktorý sa nachádza v meste Rolle. V zime študenti navštevujú chaty v lyžiarskom stredisku Gstaad .
Článok pokračuje pod videom ↓
Medzi absolventov tejto prestížnej školy patrí aj kráľ Albert II z Belgicka, kráľ Farouk z Egypta alebo princ Rainier z Monaka. Škola tvrdí, že 30 % zo všetkých jej absolventov ďalej pokračuje v štúdiu na univerzitách, ktoré sú zaradené do top 25 univerzít sveta, ako napríklad Ivy League, MIT a Oxbridge.
„Podľa všetkého je Institut Le Rosey najstaršou internátnou školou vo Švajčiarsku. Naše meno má váhu najmä vďaka rodinám, ktoré u nás študovali,“ ozrejmuje status školy v rozhovore pre Bussines Insider Felipe Laurent, hovorca Le Rosey, ktorý je zároveň aj jej absolventom. Aj napriek vysokému školnému má škola veľké množstvo uchádzačov. Podľa štatistík na jedno voľné miesto vychádzajú štyria uchádzači.
„Predovšetkým hľadáme študentov, ktorí sú výnimoční nie len akademicky, ale zároveň sú aj zaujímavé osobnosti a hlavne v nich vidíme potenciál,“ vysvetľuje Felipe Laurent. „Či už sa jedná o pokrok v ich akademickom štúdiu, alebo majú potenciál stať sa budúcim lídrami či úspešnými športovcami.“
Takto vyzerá letný kampus. Študenti tu trávia jar, leto a jeseň.
Neodmysliteľnou súčasťou letného kampusu sú aj špičkové bazény.
Táto knižnica je splneným snom každého knihomoľa. Nachádzajú sa tu knihy až v 20 jazykoch.
Dopoludňajšie vyučovanie trvá od 8:00 do 12:00. Po obede sa s výučbou pokračuje od 13:30 do 15:30.
V Le Rosey vyučuje 150 učiteľov. Na hodnej hodine je prítomných maximálne 10 študentov.
Škola má aj vlastné námorné centrum. K dispozícii je plachetnica, menšie lode a člny a štyri motorové člny na vodné lyžovanie. Taktiež je tu aj wellnessové centrum.
V zimnom štadióne si na svoje prídu aj milovníci hokeja.
Na internáte študenti bývajú po dvoch a svojich spolubývajúcich menia trikrát do roka z dôvodu sťahovania cez zimný semester. Niektorí končiaci študenti majú v maturitnom ročníku samostatnú izbu, kúpeľňu však majú spoločnú s ďalším spolužiakom.
Škola má presne 400 študentov vo vekovom rozmedzí 8 až 18 rokov z toho 200 dievčat a 200 chlapcov. Všetci študenti musia byť bilingválni a v niektorých prípadoch študujú až 4 jazyky, napríklad aj svahilčinu alebo národný jazyk Bhutánskeho kráľovstva Dzongkha.
Viac ako 60 % študentov vie hrať na nejaký hudobný nástroj alebo spievať. Svoj talent môžu rozvíjať v školskom orchestri, komornom orchestre, speváckom zbore alebo vo vlastnej rockovej kapele.
Zo školného sa študentom vypláca aj vreckové. Výška vreckového závisí od veku študenta.
Večera sa podáva o 19:30. Jedlá pripravujú privátni kuchári školy a na pozíciách čašníkov sa striedajú jednotliví študenti.
Študenti, ktorí majú herecké nadanie môžu svoj talent rozvíjať priamo pred obecenstvom v koncertnej hale.
Samozrejmosťou sú aj hodiny jazdenia. Škola má vlastné stajne, kde je ustajnených 20 koňov.
Takto vyzerá 28-hektárový hlavný kampus školy, ktorý sa nachádza na polceste medzi Ženevou a švajčiarskym mestom Lausanne.
Nahlásiť chybu v článku