A to sa dá uviesť na smiešnom príklade. Keď zbehnete na kávu, zaplatíte niečo cez jedno euro. A určite je fajn mať každý mesiac istotu, že máte rozpočet na šesť stoviek týchto života budičov. Avšak v prepočte na našu menu hovoríme o trošku vyššom počte, ten činí asi tak 1 500 000 káv. Mesačne. To nie je jeden človek schopný vypiť, dokonca ani zamestnanci veľkej firmy počas svojej pracovnej doby.
O bitcoinoch, záhadnej mene budúcnosti, ste sa už určite niekde dopočuli. Väčšina z vás však zrejme netuší, odkiaľ k nám bitcoin pricestoval. Je to krajina IT, krajina ktorá je plná možností, prevodov veľkých peňazí, e-shopov a pornografie. V istých kruhoch prezývaná ako internet. Táto kryptomena sa dá „ťažiť“ a činí sa tak na špecializovaných „farmách“. Bitcoin nemôžete reálne uchopiť do ruky, preto toľko úvodzoviek. Na týchto farmách nenájdete koníky, kosatky ani komáre, ak sa však na nejakú dostanete budete mať možnosť zhliadnuť obrovské množstvo grafických kariet v obrovských miestnostiach. Tieto farmy zarábajú na Bitcoine ich prevádzkovateľom mesačne milióny eur. Samozrejme nie je tak ľahké udržať v tomto podnikaní nejaký balans, či už v nákladoch alebo profitoch. Hlavnou pikoškou je, že bitcoin je veľmi nestála mena.
Neskutočne veľký hangár skladuje zhruba 3000 špeciálnych grafických kariet, ktoré sú vyvinuté len pre ťaženie bitcoinov. Je pravda, že spotrebujú veľké množstvo elektrickej energie. Prekvapivo. A tu nastáva otázka: „Koľko asi bude ich účet za elektrinu?“ Nuž čísla sa zrejme šplhajú trošku vyššie ako prevádzka bratislavského ufa, o ktorom už dnes vieme, že jeho pôvod je na tejto planéte. Farma mesačne zaplatí šesť a pol milióna rubľov len za energie. Pokiaľ máte v pláne seknúť so súčasnou robotou a skúsiť niečo nové, tak v prepočte hovoríme o sume 100 000 €. Mesačne. Za elektrinu.
Je to celkom zjavný dôvod, prečo prevádzkovatelia takýchto hangárov šedivejú čoraz viac vždy, keď hodnota bitcoinov klesne. Farmu nepretržite stráži tým štyroch inžinierov, ktorí dohliadajú na bezproblémový chod. Ako prevencia je tu aj kamerový systém, ten zabezpečuje kontrolu nad prípadnými požiarmi. Umiestnenie tejto farmy je prísne tajné, jej majiteľ tvrdí, že má strach z policajných razií. V tichosti a pri všetkej nenápadnosti, tak farma každý mesiac obráti 600 bitcoinov. Treba však dbať aj na to, že jedna grafická karta stojí asi 3000 eur, čo znamená, že len na bežný chod je potrebných deväť miliónov eur.
Keď si k tomu číslu prirátate účet za elektrinu a sumu za prenájom obrovských hangárov, výplaty inžinierov a všetko potrebné vybavenie, hovoríme o čiastke, z ktorej majú naozaj ľudia tendenciu šedivieť.
Pozri aj: V Česku je bitcoin populárny, dá sa ním platiť aj na dedine
slavorum.org, lazy-flyer.livejournal.com
Nahlásiť chybu v článku