Uštipnutie hmyzom, vrátane včiel, ôs a ovadov, môže skončiť až anafylaktickým šokom. U niektorých ľudí opuch a svrbenie po uštipnutí zmiznú po pár hodinách, iní ale môžu skončiť aj na urgentnom príjme.
„Každý rok vyhľadá lekára z dôvodu silnej reakcie na poštípanie hmyzom približne 6 000 našich poistencov. Asi 15 z nich musí byť aj hospitalizovaných pre anafylaktický šok. Tieto štatistiky máme podobné už niekoľko rokov po sebe,“ uviedla hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Zabudnite na cibuľu aj ocot
Pri poštípaní je dôležité poskytnúť prvú pomoc. Najprv je nutné vytiahnuť žihadlo a ranu vydezinfikovať. V minulosti sa na postihnuté miesto dávala cibuľa, citrón alebo ocot, moderné metódy odporúčajú použitie lokálneho antihistaminika a chladivého obkladu. Ak sa bolesť a opuch naďalej zväčšujú, treba užiť voľnopredajný liek proti alergii a bolesť zmierniť ibuprofénom. Ak ale príznaky neustúpia ani po niekoľkých dňoch a opuch s bolesťou pretrvávajú, je potrebné navštíviť lekára, pretože by mohlo ísť o zápal, ktorý si vyžaduje liečbu antibiotikami.
V extrémnych prípadoch môže poštípanie spôsobiť anafylaktický šok, ktorý sa prejavuje zhoršeným dýchaním, nevoľnosťou a poklesom krvného tlaku. Takýto stav vyžaduje okamžité podanie adrenalínu a rýchlu lekársku pomoc. „Do stavu anafylaxie sa postihnutý dostane už v priebehu prvých 15 minút od uštipnutia. Záchrana života je v tomto prípade naozaj otázkou času,“ varuje Dupaľová Ksenzsighová.
Nahlásiť chybu v článku