Foto: Twitter/DannyDutch

Tak ako človek, tak aj všetky ostatné živé organizmy na tomto svete potrebujú k svojmu životu dýchanie.

Určite ste už počuli to, že sa lesy často nazývajú pľúcami Zeme. Mnohí si pri tejto metafore predstavia skôr to, že stromy produkujú kyslík. Aj napriek tomu, že stromy a rôzne iné rastliny „dýchajú trochu inak než my“, po zhliadnutí tohto zaujímavého videa z lesa v kanadskom Quebecu, možno mnoho ľudí zmenilo názor. Ako je to teda s tým dýchaním? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Daniel Holland, ktorý pridal video „dýchajúceho lesa“ na Twitter napísal: „V tomto lese vyzerá Zem akoby dýchala.“

Tento zaujímavý záber lesa šokoval mnohých ľudí na sociálnych médiách a rozvíril tak naozaj búrlivú konverzáciu. Niektorí hovoria, že je to obrovská korytnačka, ktorá sa ukrýva pod zemou, presne ako tá, ktorá bola vo filme Nekonečný príbeh, iní zas majú odlišné názory a prirovnávajú les k ďalším fantasy filmom.

Pravdou však je, že to nie je žiadne zemetrasenie či iný strašidelný záver, ktorý si predstavovali mnohí ľudia po zhliadnutí videa. Skutočnosť je o niečo menej senzačná.

Všetkých určite zaujme vlniaca sa zem a mach, no ak na chvíľku odtrhnete oči od spodnej časti, môžete si všimnúť aj niečo iné. „Keď sa pozriete na stromy v pozadí, je jasné, že vietor bol veľmi silný,“ povedal Mark Sirois zo Southern Quebec Severe Weather Network.

Je to v skutočnosti tak. „Dýchanie“, ktoré vyzerá naozaj realisticky však s dýchaním ako takým, nemá nič spoločné a všetko súvisí s počasím. Zdá sa to nemožné, no aj samotný, veľmi silný vietor, dokáže zdvihnúť obrovský kus zeme a všetky okolité skaly a stromy.

V skutočnosti, The Weather Network hovorí, že v priebehu niekoľkých rokov dostali pár podobných videí od zmätených miestnych obyvateľov. Keď je vietor dostatočne silný, môže spôsobiť to, že sa stromy ohýbajú tam a späť a s koreňmi ťahajú aj okolitú pôdu. To je dôvod, prečo sa zdá, že les dýcha takýmto spôsobom.

„V priebehu dažďových a veterných dní býva zem mokrá a omnoho voľnejšia. To znamená, že súdržnosť pôdy s koreňmi stromov sa uvoľňuje a keď následne fúka silný vietor, stromy sa hýbu z miesta na miesto,“ uviedol Mark Vanderwouw, certifikovaný pestovateľ stromov. „Ak by bol vietor dostatočne silný a trval by niekoľko dní, niektoré stromy by mohli popadať.“ 

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články