Aj vy trávite pred obrazovkami streamovacích služieb čoraz viac času, pretože chcete vidieť čo najviac obsahu, za ktorý si platíte? V tomto s istotou nieste sami, v anglicky hovoriacich krajinách dokonca takýto ľudia dostali špeciálne pomenovanie – binge-watchers. Ide o ľudí, ktorí seriály na streamovacích službách sledujú výhradne v maratónoch, čiže pozrú desiatky častí za sebou.
Každému je ale jasné, že takýto druh trávenia voľného času nie je zdravý a pre naše telo už vôbec nie prínosný. V budúcnosti si dokonca môže na vás vyžiadať krutú daň, aj keď ide o mimoriadne relaxačnú činnosť. To si mohli mnohí vyskúšať na vlastnej koži aj počas nedávnych karanténnych opatrení. Sledovať epizódu za epizódou sme mohli vďaka množstvu voľného času a mnohí si tento zvyk osvojili aj po uvoľnení opatrení, nehovoriac o tých, ktorí sú binge-watchermi snáď už od momentu spustenia Netflixu na slovenskom trhu. Ako však ale najnovšie píše portál Unilad, o pár rokov sa vám hodiny strávené pred obrazovkami televízorov a počítačov môžu kruto vypomstiť.
Obezita, problémy s chrbticou i zrakom
Nie je to tak dávno, čo internet obleteli fotografie s grafikou, ako bude o pár rokov vyzerať notorický hráč počítačových hier, ktorý pohodlie svojej stoličky a počítača neopúšťa celé hodiny. Rovnaká skupina odborníkov stojaca za touto grafikou sa teraz pozrela aj na návyky binge-watcherov a zverejnila rovnako znepokojujúcu vizualizáciu. Pokiaľ teda patríte k notorickým binge-watcherom, ktorí si okrem dobrého seriálu alebo filmu k sledovaniu doprajú aj atmosférické prítmie, či nejaké tie chipsy alebo inú (ne)zdravú pochutinu, toto vás čaká.
Odborníci z webu Online Gambling sa zamysleli a vypracovali hypotetický scenár toho, ako môžu o 20 rokov vyzerať notorickí sledovači obsahu na streamovacích službách, pokiaľ mu venujú až nezdravo veľa času. Výsledkom sú grafiky fiktívneho muža a ženy, nazvaných Eric a Hannah.
Podľa odborníkov z Online Gambling môže pri nezmenenom spôsobe života dôjsť u binge-watcherov k obezite, poškodeniam chrbta, predčasnému starnutiu či k podliatiu očí krvou. A to je len zlomok z toho, čo ľuďom pred telkou hrozí.
Ako pre denník Mirror odborníci uviedli, rizík je ešte viac a vidieť ich aj na oboch vizualizáciách. V budúcnosti môžu binge-watcheri trpieť vypadávaním vlasov a plešatením kvôli nedostatku slnečného svetla, obezitou kvôli takmer žiadnemu pohybu, kŕčovými žilami a aj takzvanému „syndrómu mŕtveho zadku“.
„Príliš dlhé sedenie totiž vyvoláva trvalý tlak na oblasť panvy, čo môže spôsobiť bolesti chrbta a bolesti v oblasti bedier i členkov,“ uviedli odborníci.
Psychické problémy
A ak ste si mysleli, že utrpieť môže len váš zovňajšok, ste na omyle. Neustále vysedávanie pred ponukou Netflixu a ďalších streamovacích služieb vplýva aj na psychické zdravie. Oddávať sa seriálovým maratónom znamená menej spánku i sociálneho kontaktu, čo často vedie k stavom depresie a úzkosti, uviedli odborníci.
Pokiaľ teda nechcete dopadnúť rovnako ako dvojica na vizualizáciách, mali by ste svoj čas strávený sledovaním filmov a seriálov výrazne obmedziť. Netreba tiež zabúdať na fakt, že tie najlepšie príbehy píše život sám, tak prečo sa ukracovať o zážitky z reálneho života?
Nahlásiť chybu v článku