Foto: Congressional Medal of Honor Society/USC Library

Neobyčajný príbeh zubára, ktorý získal najvyššie vojenské ocenenie.

Benjamin Lewis Salomon bol zubný lekár pochádzajúci z mesta Milwaukee. Keď si zakladal svoju zubnú ambulanciu, asi len málokto vtedy mohol tušiť, že práve on sa stane jeden z troch zubárov v americkej armáde, ktorí získali Medailu cti, najvyššie americké vyznamenanie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Do armády vstúpil v roku 1942 ako vojak pechoty. Dni mal pomerne nabité – ráno dával vojakom do poriadku zuby, popoludní učil členov pechoty taktiky. Netrvalo dlho a jeho nadriadení si všimli, akým nepostrádateľným sa stal.

Ukázalo sa, že nebol len schopný poradiť si so zubným kazom, ale bol aj výborným strelcom z pušky či pištole. Vypracoval sa až na seržanta a krátko na to ho preložili do vojenskej zubolekárskej služby, kde zastával hodnosť prvého poručíka. V jeho jednotke získal aj ocenenie za najlepšieho vojaka.

V máji 1944 bol Salomon povýšený na kapitána 105. pluku pechoty, 27. pešej divízie. Už o mesiac neskôr sa dostal do svojej prvej a, bohužiaľ, aj poslednej bitky. Bolo to na ostrove Saipan, najväčším zo Severných Mariánskych ostrovov, a v tomto bode vojny sa americkým vojskám podarilo zničiť veľkú časť japonskej armády, pričom zabili takmer 30-tisíc vojakov.

Preto sa velitelia rozhodli pre inú taktiku – útočiť počas približovania a za žiadnu cenu neprestať, až kým nezomriete. Japonci napadli prvé línie a vyše 15 hodín strieľali na Američanov. Salomon bol vtedy asi 45 metrov od útoku, okolo neho bolo množstvo zranených v stanoch. Nariadil evakuáciu zranených a rozhodol sa zdržať nepriateľské vojská kým nebudú všetci v bezpečí.

commons.wikimedia.org

To bolo naposledy, kedy ho videli živého. Po boji sa jednotky pechoty vrátili späť, kde našli jeho mŕtve telo obklopené 98 mŕtvymi japonskými vojakmi, ktorých sám zabil. Strelili ho 76-krát, pričom pri 24 strelách mohol byť potenciálne ešte nažive.

Odporúčanie na získanie Medaily cti bolo spočiatku zamietnuté, pretože podľa pravidiel Ženevskej dohody profesionálni zdravotníci nemali zapájať do boja s nepriateľom. Žiadosť však nakoniec schválili kvôli počtu zachránených životov a jeho odvahe.

Medailu cti mu posmrtne udelil v roku 2002 prezident George Bush. Okrem nej mu bolo udelené Purpurové srdce, Medailu za službu v americkej obrane, Medailu za americké ťaženie, Medailu za ázijsko-pacifické ťaženie a Medailu víťazstva druhej svetovej vojny.

Pozri aj: Úžasný príbeh o japonskom vojakovi, ktorý bojoval v džungli ešte 30 rokov po skončení 2. svetovej vojny

all-that-is-interesting.com
Uložiť článok

Najnovšie články