Foto: maxpixel.net

Už dlhé roky sa častá chorľavosť detí rieši odstránením mandlí.

Mandle sú súčasťou imunitného systému. V podstate ide o lymfatické uzliny, ktoré sa zduria v momente, ako dieťa ochorie. Ide o prvé miesto, kde sa zachytávajú látky, ktoré následne spôsobujú ochorenie. Preto hovoríme o akejsi vstupnej bráne pre vírusy. Vedci aj lekári dlho verili, že ich odstránenie nemá nijaký významný dopad na zdravie človeka. Práve naopak, deťom by sa malo uľaviť od neustálych bolestí hrdla a zápalov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedecká štúdia publikovaná na JAMA Network však hovorí, že odstránenie mandlí môže mať za následok zvýšenú chorľavosť v budúcnosti. Štúdia sa zamerala na 1,2 milióna ľudí, ktorých zdravie bolo sledované od desiateho roku života až do tridsiateho. Tím vedcov prišiel na to, že deti, ktorým boli mandle odstránené, majú až trikrát vyššiu šancu, že budú trpieť alergiami a respiračnými ochoreniami ako astma či pneumónia.

Throat with Tonsils 0011J.jpeg
Wikimedia

Väčšina benefitov, ktoré by táto procedúra mala prinášať, sú len krátkodobé. Chronické ochorenia a zápaly uší či nosa, sa tak môžu vrátiť veľmi krátko od vykonania operácie. Krátkodobé výhody tak vystrieda dlhodobé riziko. Doktor Sean Bryars, ktorý štúdiu viedol poznamenal, že tieto procedúry by mali byť zrušené a nahradené alternatívou. Keďže sú mandle súčasťou lymfatického systému, zohrávajú podstatnú úlohu pri správnom vývoji imunity.

Podľa vedcov môžu aj drobnosti počas vývoja v maternici či ranného detstva značne ovplyvniť to, ako sa bude vyvíjať naše zdravie. Preto by sme tieto zákroky a ich následky nemali brať na ľahkú váhu.

Pozri aj: Veľký úspech vo vede! Vedci spojili ľudské embryo s kuracím a vytvorili tak hybrid

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články