Známy výrobca mobilných telefónov v rozsiahlom európskom prieskume zmapoval, či sa pri vyznaniach citov cez telefón spoliehame na smajlíkov alebo sa držíme skôr slov. Zisťoval tiež, pod akým menom má väčšina z nás uloženého svojho partnera v kontaktoch a či si ešte stále smskujeme.
Najviac Európanov, zhruba polovica, siahne v smskách i online chatoch po klasickom „milujem ťa“. Podľa prieskumu, ktorý zadala spoločnosť Huawei, sa tomuto vyznaniu vyhýbajú najviac v Slovinsku. Ak by Slovinec tvoril pár s príťažlivou Rumunkou, mohlo by dôjsť k mnohým nedorozumeniam. V krajine pri Čiernom mori sú totiž správy so slovami lásky najbežnejšie.
Omnoho menej než „milujem ťa“ si píšeme do správ „chýbaš mi“. Asi najmenej si takto slovne „chýbajú“ u našich susedov – v Poľsku, Česku, Maďarsku aj Rakúsku, kde toto slovné spojenie veľmi populárne nie je. Slovensko sa do prieskumu síce nezapojilo, ale môžete si porovnať, či sa v tomto zhodujete s okolitými krajinami.
Emotikony alebo slová?
Smajlíkov síce poznáme od roku 1972, ale až s rozvojom internetových sietí sa stali takmer súčasťou národných slovníkov. Vo vekovej kategórii 18-45 rokov si však veľký priestor vo veciach lásky nevydobili a zaostávajú za slovami.
Používanie znakov pre srdiečko <3 a bozk :* hlási menej než 10 % ľudí, no keď si už musíme vybrať, tak bozky hrajú prím. V tých sú majstrami Česi, kde si virtuálne pusinky posiela 24 %. Na srdiečkové emotikony sú zas zaťažení v Dánsku, ktorí stoja vysoko nad európskym priemerom.
Od krátkych ľúbostných správ sa úplne dištancovalo až 17 % Európanov, ktorí si, žiaľ, žiadne takéto správy neposielajú.
SMS stále kraľujú
Úplne prvá krátka mobilná správa bola poslaná v Británii v roku 1992 a aj keď bol len 3. december, písalo sa v nej v preklade „Veselé Vianoce“. Esemesky oslávili pred pár mesiacmi jubileum 25 rokov a patria ku komunikačnej klasike týchto dekád. Aj keď sú už pomaly na ústupe asi od roku 2012, stále sú na starom kontinente najvyužívanejšou formou digitálneho vyjadrenia lásky.
Kým v Poľsku s klasickou náturou smskuje až 68 % zamilovaných a chatuje len 23 %, v modernejšom Rakúsku je situácia úplne opačná a väčšina párov si píše cez mobilné aplikácie.
Ako sa volajú naši partneri v telefóne?
Ako Európania sme pomerne konzervatívni v tom, že si naše drahé polovičky najčastejšie ukladáme pod ich skutočnými menami a bez citového zafarbenia. Ak viete, o čom hovoríme, patríte medzi viac než tretinu Európy. Svojou vrúcnosťou prekvapili českí susedia, kde si rovnaké množstvo ľudí nazve kontakt ako „láska“, „miláčik“ a podobne.
Pod prezývkou, ktorú máte ešte zo strednej, by si vás pravdepodobne uložil maďarský priateľ alebo priateľka. Ostatné národnosti tento zvyk neprebrali. Takisto „manžel“ alebo „žena“ je v mnohých krajinách na mizivom jednom percente a celokontinentálny priemer zdvihli na 6 % len tradiční Poliaci.
Smartfón je podľa viac než polovice Európanov dobrým pomocníkom pri budovaní vzťahov. No na druhej strane až 70 % ľudí neznáša, keď si pri nich smskujete a približne polovica párov sa kvôli používaniu telefónov už dokonca aj pohádala. Pre smartfón teda platí rovnaké príslovie ako pre oheň – dobrý sluha, zlý pán.
Prieskum z januára 2018, ktorý spracovala pre Huawei spoločnosť Ipsos, zahŕňa viac než 6-tisíc respondentov z 12 krajín strednej a východnej Európy. Zapojili sa: Dánsko, Rakúsko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Grécko a Turecko.
Pozri aj: Televízia, sex či alkohol. Toto všetko sme ochotní obetovať za smartfón
TS
Nahlásiť chybu v článku