Čo by to bol za svet, keby sme stále na sociálnych sieťach nezverejňovali svoje fotografie. Často pri tom zabúdame na okolie a priestor, v ktorom sa nachádzame. A to sa nám môže nechutne vypomstiť.
Pamätáte sa na to, keď sme boli deti a rodičia nás v obchode sústavne buzerovali, aby sme sa nedotýkali vecí v obchode? Asi na tom niečo bolo. Dieťa si nedáva pozor na veci, chce všetko preskúmať a pri tom niečo rozbije. No ak sa to podarí dospelému, už mu to pravdepodobne neprejde jedným nevinným pohľadom.
V obchodoch sa neraz stretávame s informačnými tabuľkami, ktoré nás varujú pred poškodením tovaru. V prípade rozbitia ich musíme zaplatiť. Ale čo sa stane, ak poškodíte umelecké diela v hodnote 200-tisíc dolárov? To už len veľmi ťažko zaplatíte z bežnej výplaty, však?
Incident sa odohral v galérii moderného umenia v Los Angeles, v ktorej vystavoval multimediálny umelec, Simon Birch, ktorý bude ešte dlho spomínať na túto výstavu. Vystavoval sériu korún, ktoré boli umiestnené na bielych podstavcoch. Bohužiaľ, boli až príliš blízko seba, a to malo fatálne dôsledky. Jedna z návštevníčok galérie si poriadne „zarobila.“ Chcela perfektnú fotografiu – a mala ju mať. Podarilo sa jej drgnúť do jedného z panelov a škoda bola na svete. Pozrite si na ničivý efekt domina, na ktorý dievčina nadosmrti nezabudne:
Video, zachytené na bezpečnostnej kamere, má takmer 5 miliónov videní a veru, niet sa čomu čudovať. Akosi nás baví zabávať sa na úkor cudzieho nešťastia. Po tom, čo sa úbohej nešťastnici podarilo zhodiť 10 panelov, sa pokúsila napraviť to, čo pokazila. No nebolo to až tak jednoduché. Hovorca galérie sa vyjadril, že tri z umeleckých diel sú nenávratne poškodené. Paradoxné je, že galéria podporovala mladých ľudí, aby si v jej priestoroch robili selfie fotografie. Vnímala to ako zaujímavý spôsob, ktorým sa dá do múzeí a galérií pritiahnuť mladá generácia. No nakoniec sa im to nepekne vypomstilo.
Obdivuhodné sú aj slová samotného umelca. Simon Birch sa pre New York Times takto vyjadril k celému incidentu: „Dôverujeme ľuďom. Koruny sú krehké. Ale zároveň sú symbolom moci. Možno v tom je celá irónia a hlbší zmysel toho všetkého, čo sa stalo.“ Je zaujímavé, že sa v tom snaží vidieť niečo viac, než len neobyčajnú nehodu.
Ktovie, či od dievčiny žiadali náhradu škody. Potom by si asi musela nájsť veľmi dobre platenú brigádu. A ponaučenie pre nás ostatných? Ak je niekde napísané „Pozor, nedotýkať sa!“, tak má asi zmysel to upozornenie rešpektovať.
Pozri aj: 22-tisíc ľudí si neprečítalo podmienky používania. Kvôli Wi-Fi zdarma teraz musia čistiť toalety
viralthread.com
Nahlásiť chybu v článku