Najslávnejší renesančný maliar a autor obrazu Mona Líza, Leonardo da Vinci, namaľoval okolo roku 1500 aj obraz Spasiteľ sveta (Salvator Mundi). Kristus na obraze drží vo svojej ľavej ruke sklenenú guľu, ktorá má symbolizovať celý svet. Historici umenia, ako aj vedci, si nevedeli vysvetliť, prečo pri pohľade na guľu nie je zobrazený lom svetla, keďže sa vie, že da Vinci študoval aj optiku, a tak v tejto oblasti musel mať patričné vedomosti.
Odpoveď sa podarila zistiť až pomocou počítačových modelov vytvorených vedeckým tímom z Kalifornskej univerzity. Ježiš totiž nedrží v ruke plnú sklenenú guľu, ale dutú, uvádza portál Science Alert.
To, že ide o dutú guľu, mali ako jednu z možných hypotéz niektorí historici umenia. Tú potvrdil až 3D model maľby a vedci vďaka nemu dokázali, že da Vinci na maľbe zobrazil skutočne dutú guľu.
Kristove rúcho za guľou tak nie je zdeformované ani zväčšené, zatiaľ čo na guli je možno vidieť tri biele škvrny. Tiene v obraze ukazujú, že zdroj svetla na scénu prichádza zhora, ale nachádza sa tam aj všeobecne rozptýlené svetlo, ktoré dopadá na predmet maľby.
Na základe výpočtov vedci zistili, že guľa mala polomer 6,8 centimetra a hrúbka skla nebola väčšia ako 1,3 milimetra. Analýza tiež zistila, že guľa sa nachádzala 25 centimetrov pred objektom maľby.
Leonardo da Vinci mal vedomosti z optiky a vedel, že svetlo sa pri prechode cez sklo určitým spôsobom deformuje. To napokon vidieť aj na tejto maľbe, keďže síce rúcho nie je za guľou zdeformované, ale sú tam isté zmeny, ktoré sa vytvoria prechodom svetla cez dutú guľu. Sklenená guľa je teda zobrazená presne a obraz potvrdzuje, že da Vinci mal skvelé znalosti optiky, ktoré dokázal pretaviť aj do svojho obrazu.
„Táto analýza dokazuje, že Leonardo da Vinci rozumel optickým vlastnostiam dutých gúľ a ako zabrániť rušivým optickým skresleniam pri zobrazovaní záhybov plášťa na obraze,“ vysvetlili vedci vo svojom článku uverejnenom na webe arxiv.org.
Obraz Spasiteľ sveta namaľoval Leonardo da Vinci približne v roku 1500 a je to olejomaľba na orechovom dreve. V novembri 2017 bol obraz vydražený v New Yorku aukčnou spoločnosťou Christie’s za 450,3 milióna dolárov (približne 382 miliónov eur).
Kúpil ho korunný princ Saudskej Arábie Mohammad bin Salman. O tom, kde sa ale presne obraz nachádza, sa vedú iba dohady. V júni 2019 sa objavila správa, že sa nachádza na bin Salmanovej luxusnej jachte, v októbri sa zase objavila správa, že obraz môže byť uložený vo Švajčiarsku.
Nahlásiť chybu v článku