Väčšina ľudí si neuvedomuje, akú silu v sebe skutočne má. Vždy, keď sa stane niečo úžasné alebo nevysvetliteľné, máme pocit, že sa jedná o nejaký zázrak, ktorý sa vyskytuje len náhodne. To len ukazuje, že sme naviazaní na určitý vzor myslenia. Myslíme si, že všetko, čo sa nám v živote prihodí, je ovplyvnené vonkajšími faktormi. Nedokážeme akceptovať, že sme to my, ktorí utvárame svet, v ktorom žijeme.
Táto moja posledná myšlienka bola preukázaná aj vedcom Richardom Davidsonom z univerzity vo Wisconsine. Ten vykonal experiment, na ktorom sa zúčastnilo osem budhistických mníchov, ktorých mozgy boli študované počas toho, ako sústredili svoje myšlienky na konkrétne pocity ako sú súcit, radosť, alebo šťastie. Výsledky predčili všetky očakávania vedcov.
Mozgová aktivita v ľavom prednom laloku, ktorá je zodpovedná za produkciu pozitívnych emócií, predčila aktivitu v pravom čelnom laloku, ktorý je zodpovedný za negatívne emócie. Toto je niečo, čo nebolo nikdy predtým zaznamenané pri štúdii bežnej duševnej aktivity. Na základe výsledkov tohto výskumu vznikol jeden dôležitý záver. Rovnako, ako tvar nášho tela, aj štruktúra mozgu sa dá zmeniť. Aby to však fungovalo v náš prospech, musíme lepšie pochopiť, ako naša myseľ a naše telo na seba vzájomne pôsobia. Aby sme to dosiahli, musíme podľa Dr. Davidsona vykonať nasledujúce kroky.
Vytvorte skutočné spojenie
Pomocou získavania nových informácií a poznatkov vytvárame v našom mozgu nové a nové spojenia. Vždy, keď sa náš mozog naučí niečo nové, vznikne aj nové neurologické prepojenie. Naša pamäť toto „spojenie“ udržuje a opakovaním tento vzťah udržiava.
Zákon príťažlivosti funguje na rovnakom princípe. Ak každý deň po dobu dvoch týždňov venujeme aspoň 2 hodiny meditácii a sústredíme sa na naše šťastnejšie alebo lepšie „ja“, môžeme náš mozog vytrénovať do dokonalosti a vryje sa nám to do pamäte. Týmto cvičením našej konečnej, lepšej verzie, sa informácia dostane do čelného laloku, kde sa začne projektovať a formovať osoba, ktorou sa staneme v budúcnosti.
Prepojte myšlienky
Je dokázané, že zakaždým, keď máme buď kladné alebo záporné myšlienky, v tele prebieha chemický proces a vytvoria sa chemické reakcie. Je to preto, že pocity a emócie sú konečným produktom akejkoľvek skúsenosti, či už skutočnej, alebo imaginárnej. Ak nezažijeme nič nové, nebudeme mať žiadne nové myšlienky, naďalej sa budeme stále cítiť rovnako.
Čím dlhšie budeme udržiavať myšlienku, tým viac budeme udržiavať pravdepodobnosť jej budúceho prejavu, či už pozitívneho, alebo negatívneho. Negatívne myšlienky môžeme prelomiť zavedením nových, pozitívnych, ktoré zároveň aj zmenia chemické procesy v našom tele. Je to však podobné ako drogová závislosť. Telo nemá rado zmeny a nedostatok negatívnych myšlienok spôsobí nedostatok daných chemických látok, čo vyšle do mozgu signál. Preto je ťažké zmeniť negatívne myšlienkové pochody a odtrhnúť sa od minulých negatívnych zážitkov a skúseností.
Je dobré si to uvedomiť a vedieť, že prostredníctvom našich vlastných úvah, môžeme zmeniť chémiu v našom tele, čo nám zároveň umožňuje prelomiť aj rôzne citové sklony a odpútame sa tak od opakovania rovnakých chýb z minulosti a prelomíme negatívne cykly.
Uistite sa, že vaše pocity sú riadené vašimi myšlienkami
Tak, ako hovorí aj Davidson, a musíte uznať, že má pravdu, žijeme v spoločnosti, kde myseľ je sluhom nášho tela, čo spôsobuje, že žijeme mimo nášho genetického „osudu“. Aby sme mohli prejaviť svoju vlastnú identitu, musíme odstrániť naše automatické naprogramovanie a prepojiť naše telo tak, aby sa myšlienky stali sluhom nášho tela a nie naopak. Napríklad, keď sa cítite neistí, začnete o tom stále viac a viac premýšľať. Následne na to sa naše cítenie stáva prostriedkom nášho myslenia. Myseľ sa ponorí do tela a začnete premýšľať ako telo, nie ako myseľ a pamäť. V ťažkých a stresových situáciách človek nedokáže myslieť na nič iné, než na to, ako sa cíti, a ak sa cíti zle, začne tak aj myslieť. Teda negatívne. Túto zdanlivo nekonečnú slučku však môžeme prelomiť.
Ak zmeníte svoje myslenie a myšlienky, naozaj môžete zmeniť aj svoj život. Chce to veľa námahy a cvičenia so svojou vlastnou hlavou, no s týmito novými poznatkami by to snáď už mohlo fungovať.
zdroj: interez.sk (Lucia M.), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku