Dlhý, 20-ročný spor medzi domorodým kmeňom a americkou vládou sa konečne podarilo rozlúsknuť. Genetické testovanie ukázalo pravý pôvod najstaršej prirodzene mumifikovanej múmie na svete.
Právna bitka o 10 600 rokov starú múmiu sa konečne vyjasnila. Toto prevratné odhalenie ukázalo, že múmia pochádza z domorodého amerického kmeňa Fallon Paiute-Shoshone z Nevady, uviedla štúdia publikovaná na stránke Science.
Jej vek vedcov šokoval
Príbeh múmie “Spirit Cave Mummy” sa začína v roku 1940, kedy ju objavili v malom skalnatom výklenku v púšti v Nevade. O 50 rokov neskôr sa podarilo odhaliť jej skutočný vek, ktorý šokoval a múmia si tak získala titul ako najstaršia prirodzená na svete. Znamená to, že bola zabalzamovaná iba prírodnými silami.
Kmeň Fallon Paiute-Shoshone si na ňu nárokoval a požiadal, aby im boli vydané jej pozostatky. Americký úrad však túto ich žiadosť zamietol. Kmeň sa teda rozhodol žalovať americkú vládu. Tento konflikt vyústil do takmer dvadsaťročného konfliktu o tom, čo vlastne robiť s touto múmiou.
Zlom nastal v roku 2015, kedy kmeň súhlasil s tým, aby profesor a autor tejto štúdie Eske Willeslev vykonal na múmii genetické testy: „Ubezpečil som kmeň o tom, že bez ich dovolenia by sme múmii testy DNA neurobili. Navyše sme sa dohodli, že ak by genetické testy ukázali, že patrí im, tak im bude vydaná.“
DNA ukázalo pravdu
Pomocou DNA extrahovanej z lebky sa vedcom podarilo určiť skutočný pôvod tejto najstaršej múmie. A teda že naozaj pochádza z kmeňa Fallon Paiute-Shashone a je predchodcom dnešných domorodých Američanov. Pozostatky sa tak v roku 2016 vrátili kmeňu. Teraz v roku 2018 sa im podarilo múmiu úctivo pochovať, presne podľa pravidiel kmeňa. A dopriať jej tak konečne úctivý pokoj, ktorý si zaslúžila.
Here's my @nytimes profile of Eske Willerslev, who uses ancient DNA to illuminate human history https://t.co/gzGV3wfBH9
— Carl Zimmer (@carlzimmer) May 16, 2016
„Bolo mi úplne jasné, že pre kmeň ide o veľmi emocionálnu a silnú kultúrnu udalosť,“ hovorí Willeslev. Okrem toho, že táto štúdia vyriešila dlhoročný spor, podarilo sa jej vyvrátiť aj teóriu, nazývanú Paleoamerická hypotéza, ktorá tvrdila, že Paleoameričania prechádzali Severnou Amerikou ešte pred domorodými Američanmi.
Nie je jediná
Ako súčasť tejto štúdie skúmali aj 10 400 rokov staré pozostatky kostry nájdenej v Lagosa Santa v Brazílii. Podarilo sa im tak odhaliť nové a prelomové informácie o tom, ako sa osídľovala Severná a Južná Amerika.
Táto štúdia je súčasťou trojice štúdií, ktoré menia dejiny Severnej a Južnej Ameriky. Archeológovia a antropológovia teda museli prehodnotiť všetky znalosti o americkej histórii a môžeme sa tešiť na ďalšie podobné unikátne objavy, ktoré prinesú prelomové informácie.
allthatsinteresting.com
Nahlásiť chybu v článku