Rover Perseverance vesmírnej spoločnosti NASA stále brázdi vyschnutý kráter Jezero na Marse a prináša vedcom úžasné zábery a informácie o štvrtej planéte Slnečnej sústavy. Fotografie sú vedcami dôkladne prezerané a analyzované a niekedy objavia aj kuriozitu, o ktorú by bola škoda nepodeliť sa s verejnosťou. A to je aj prípad najnovšej marťanskej pochúťky — kamennej šišky známej ako donut.
Z Marsu na Zem prišlo už viacero pozoruhodných záberov. Za všetky môžeme spomenúť fotku niečoho, čo vyzerá ako dvere do marťanskej hory, potom sú tu napríklad útvary pripomínajúce sochu či tvár medveďa.
Najnovší záber, o ktorom píše portál Universe Today, bol vytvorený 22. júna 2023 alebo 832. marťanský deň rovera na Marse. Snímka vznikla v kráteri Jezero nachádzajúcom sa na severnej pologuli planéty a bola nasnímaná pomocou zariadenia Remote Microscopic Imager, ktorý je súčasťou prístroja SuperCam. Kamenný objekt sa nachádzal vo vzdialenosti cca 100 metrov od rovera.
Skala v tvare donutu
Vyfotografovaný kamenný objekt okamžite zaujal vedcov, keďže pripomínal známe vyprážané sladké pečivo. Donut je typický svojou dierou v strede a rovnako tak vyzerá aj nasnímaná skala.
Keďže sa na Marse nenachádza tečúca voda, eróziu skaly do takéhoto tvaru muselo spôsobiť niečo iné. Vodnú eróziu na červenej planéte ale vo veľkom zastupujú veterné a prachové búrky. A práve tie sa s najväčšou pravdepodobnosťou podieľali aj na vzniku tohto tvaru. Mars dokonca raz za niekoľko rokov zažíva veľkú globálnu prachovú búrku, ktorá zasiahne celú planétu a trvá niekoľko mesiacov.
Pri lepšom pohľade na kamenný donut vidíme vplyv erózie a menšie kamene z rovnakého materiálu v okolí, čo naznačuje spoločný pôvod. Súčasný tvar tak mohol kameň nadobudnúť eróziou menšieho kameňa či viacerých kameňov v jeho strede. Inštitút SETI tvrdí, že tento donut by dokonca mohol byť meteoritom.
Rover Perseverance
Najnovší rover spoločnosti NASA funguje na Marse od 18. februára 2021. Skúma kráter Jezero, čo je lokalita bývalého dna jazera a je tak najväčší predpoklad, že sa tu mohli nájsť zvyšky po dávnom živote na Marse. Rover odoberá vzorky a sám ich analyzuje, ale tiež zhromažďuje pre inú misiu — Mars Sample Return, ktorá by ich mala dopraviť na Zem, kde ich budú skúmať vedci.
Nahlásiť chybu v článku