Nestáva sa často, aby letectvo Spojených štátov prezrádzalo svoje plány. A už vôbec nie, ak ide o experimentálny bezpilotný raketoplán Boeing X-37 alebo v skratke X-37B. Keď bol minulý rok na svojej piatej misii, prekonal vlastný rekord, keďže na obežnej dráhe Zeme strávil 780 dní, kým pristál.
Raketoplán je ale určený na lietanie a nie na to, aby stál v hangári. Preto 16. mája vyštartuje z Cape Canaveral na svoju ďalšiu misiu. Ako uviedol portál Science Alert, tentoraz sa vie, čo bude X-37B na obežnej dráhe Zeme robiť.
Tri dôležité experimenty
„Úrad rýchleho vzdušného nasadenia sa spojil s Výskumným laboratóriom leteckých síl a teraz Americké vzdušné sily uskutočnia misiu, ktorá maximalizuje jedinečné vlastnosti X-37B,“ uviedla počas internetového vysielania Barbara Barrettová z Amerických vzdušných síl.
Ďalej uviedla, že misia bude hostiť viacero experimentov, vrátane experimentov NASA. „Jeden experiment bude skúmať reakciu vybraných materiálov na podmienky vo vesmíre. Ďalší bude skúmať vplyv žiarenia okolitého priestoru na semená a tretí bude testovať premenu slnečnej energie na vysokofrekvenčnú mikrovlnú energiu,“ povedala Barrettová.
Ako už bolo spomínané, X-37B sa na misiu vydá 16. mája z Cape Canaveral na Floride. Výnimočnosťou tejto misie bude tiež to, že na raketoplán bude pripevnený experimentálny servisný modul, ktorý sa bude nachádzať v zadnej časti.
Testovalo navigáciu aj navádzanie
Americké letectvo často nezdieľa informácie o svojich misiách. Po návrate X-37B z misie v máji 2017 iba uviedlo, že sa testovali technológie zahrňujúce pokročilé navádzanie, navigáciu, systémy tepelnej ochrany, avioniku, nové materiály, použitie izolácie a ďalšie súčasti raketoplánu.
X-37B je skutočne jedinečný raketoplán. Vďaka solárnemu pohonu je schopný zotrvať na obežnej dráhe Zeme stovky dní. Vytvorila ho spoločnosť Boeing a americké letectvo vlastní až dva totožné modely tohto stroja. Prvý z nich, X-37Bs, bol na obežnú dráhu prvýkrát vyslaný ešte v roku 2010 a ostať na nej mal len 270 dní. Napokon však očakávania mnohonásobne prekonal a na obežnej dráhe Zeme sa počas piatich misií zdržal celkovo až 2 856 dní.
Nahlásiť chybu v článku