Foto: Unsplash/Marcin Wichary from San Francisco, U.S.A., CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Strašidelné budovy bez okien nájdeme v New Yorku, San Franciscu, ale aj v Chicagu. Na čo slúžia?

Architektúra v centrách najväčších amerických miest často priťahuje pozornosť turistov a vytvára nezameniteňú scenériu. Mimo domácich sa však len málokto stretol so zvláštnymi budovami bez okien, ktoré pôsobia prinajmenšom strašidelne. Prečo vlastne nemajú okná a aká je ich funkcia? To vo svojom TikTok videu prezradil Eric Guidry, informuje LAD Bible.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vystrašili aj Toma Hanksa

Ak patríte medzi dlhoročných twitterových sledovateľov Toma Hanksa viete, že aj tento populárny herec vo svojom tweete upozornil na jednu z takýchto budov a napísal, že to je najstrašidelnejšia budova, akú kedy videl. Ako však vysvitlo, nie je v rámci USA ani zďaleka jediná.

Eric Guidry sa na svojom TikToku zaoberá mnohými zaujímavými témami, medzi ktoré zaradil aj budovy bez okien, na ktoré sa pýtalo mnoho ľudí. Ako vo videu hovorí, tento typ stavby nájdeme v New Yorku, San Franciscu, Chicagu, v Austine a v stovkách ďalších miest. Pôvod strašidelných budov môžeme hľadať približne v 60. a 70. rokoch, s ktorými sa spája rozvoj telekomunikačných liniek. Ešte pred digitálnymi telefónnymi linkami boli volajúci medzi sebou fyzicky prepojení.

Obrovské budovy v podstate slúžili ako masívne „prepájače“ spoločnosti AT&T, ktoré si ale nevyžadovali ľudskú podporu, čím v princípe nepotrebovali vo vnútri denné svetlo. Práve to má byť dôvodom toho, prečo sú stavby naprojektované bez okien.

@e.guidry #stitch with @fucthaclubup #Infrastructure is fascinating. That building is part of how the world stays connected #telcom #ATT #TechTok ♬ original sound – Eric Guidry

Sú schopné odolať jadrovému výbuchu

Ako Eric ďalej vysvetľuje, budova tohto typu sa nachádza aj v New Yorku na Thomas Street a údajne je známa ako jedna z najbezpečnejších „veží“ na svete. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že je schopná odolať jadrovému útoku a po odpojení od vonkajšieho sveta má dostatok plynu, elektriny a vody na to, aby prežila v štandardnom režime aj dva týždne.

Budova na 33 Thomas Street v New Yorku. Foto: Unsplash

Stavby bez okien síce digitalizáciou stratili väčšinu z pôvodných funkcií, stále sú nesmierne dôležité pre sieťovú a internetovú infraštruktúru. Ako to už býva zvykom, nevyhýbajú sa im ani rôzne konšpiračné teórie o tom, čo v ich vnútri prebieha.

Uložiť článok

Najnovšie články