Prísť s niečím novým do kultúrneho a študentského mesta je naozaj náročná úloha, podarilo sa to však zakladateľom Synagóga Café. Vytvorili kombináciu posedenia pri káve či zákusku, zatiaľ čo môžete sledovať divadelné predstavenie, hudobný koncert alebo sa započúvať do literárneho čítania a sa prejsť pomedzi vystavené obrazy aktuálnej vernisáže.
A to všetko v objatí nádhernej budovy s bohatými spomienkami.
Je pravdou, že priestory sú nezvyčajné a rozľahlé, preto by bola škoda nechať ich nevyužité. „Keďže priestor Synagógy svojím rozmerom a unikátnosťou umožňuje ponúknuť viac ako len posedenie pri káve či zákusku, rozhodli sme sa využívať túto možnosť a zapojiť sa aj do kultúrneho diania,“ hovoria zakladatelia a celkom zjavne išlo správny krok. Mimo kultúrnych predstavení je možnosť v týchto priestoroch organizovať školenia či firemné večierky. Okrem kapiel, ktoré odohrali svoju hudbu v priestoroch synagógy, tu už vystupovali protagonisti úspešnej stand-up comedy show, boli tu divadelno-improvizačné vystúpenia, ale aj výstavy obrazov. Synagóga Café je však, samozrejme, otvorená aj iným formám umenia.
Židovská komunita nemá námietky voči využitiu týchto priestorov, keďže Synagóga je odsvätená bez zvitku Tóry. Očakávané by boli problémy s rekonštrukciou kvôli zachovaniu pôvodnej historickej stavby, tá však patrí súkromnému vlastníkovi. „Zariaďovanie kaviarne do interiéru synagógy prešpikovaného freskami, klenbami a ďalšími prvkami, ktoré sa podarilo ponechať a zreštaurovať, muselo byť robené citlivo a s pomocou dizajnérov. Pamiatkári schválili jej terajšiu podobu interiéru s tým, že ďalšie stavebné úpravy pri jeho zariaďovaní robené neboli a nič pôvodné sa nenarušilo a nepoškodilo.“ Budova si tým pádom zachováva pôvodnú atmosféru aj svoje čaro a stále je veľkým unikátom.
Kaviareň sa stala obľúbenou atrakciou pre turistov nielen zo Slovenska, ale aj pre zahraničných návštevníkov. „Nemáme osobnú skúsenosť s negatívnymi reakciami, práve naopak, pravidelne kaviareň navštevujú turisti nielen zo Slovenska, ale aj zahraničných štátov. Budova synagógy by bola s najväčšou pravdepodobnosťou už ruina, zachránil ju až jej predaj a rekonštrukcia súkromníka. Len vďaka tomu do nej môžu aj dnes nazrieť návštevníci.„
Budova bola zrekonštruovaná, nasledovalo množstvo kultúrnych a spoločenských akcií. Po dvoch rokoch však prišiel nápad sprístupniť budovu synagógy širšej verejnosti, umožniť nahliadnuť dovnútra tejto zrekonštruovanej pamiatky a popritom si vychutnať aj šálku výbornej kávy či zabaviť sa na niektorej z kultúrnych akcií. „Inšpiráciou bol dominikánsky kostol v holandskom Maastrichte, ktorý bol stáročia po tom, ako prestal slúžiť svojmu účelu, zrekonštruovaný na kníhkupectvo a turisti tam tak dnes prichádzajú nielen za architektúrou, ale aj literatúrou.„
Budova má z exteriéru pomerne skromný vzhľad, kaviareň sa však mimo špecifického prostredia pýši aj zaujímavým a moderným prevedením interiéru. K úspešnosti jej slúži aj neustály progres, tvorcovia nenechávajú svoj projekt zapadnúť prachom. „Hostia sa k nám radi prídu pozrieť a našou snahou je ponúknuť im kvalitu aj v ostatných smeroch, aby sme si ich udržali. Momentálne sa snažíme obohatiť náš nápojový lístok o ponuku kvalitných koktailov, k čomu sme posilnili náš tím o ďalšieho vynikajúceho barmana.“ Celý koncept by sa mal v budúcnosti ešte posilniť, no je zbytočné hovoriť viac. Presvedčiť sa na vlastné oči je nezaplatenie.
Geplaatst door Synagóga Café op vrijdag 19 juni 2015
☕️
Geplaatst door Synagóga Café op zondag 24 juli 2016
interez.sk (Ľuboš Belko), synagogacafe.sk
Nahlásiť chybu v článku