Aj keď Hincovo pleso patrí medzi najhlbšie a najrozsiahlejšie v našich horách, Skalnaté pleso je bezpochyby jedným z najväčších lákadiel. Počas víkendov prichádza k nemu množstvo turistov, ktorí však zostali v absolútnom údive, informuje portál Nový Čas. Pleso bolo totiž úplne suché a bez vody.
Problémy s vodou na Skalnatom plese sa začali objavovať pri výstavbe koľajníc na dopravu zásob pre observatórium. Na prelome 80. a 90. rokov odborníci identifikovali takmer desať miest, kde voda unikala, čo výrazne ovplyvnilo úroveň vody v plese.
Väčšina týchto únikov sa nachádzala mimo hrádze. Názov „Skalnaté pleso“ naznačuje, že problémy s vodou v tejto nádrži trvali už dlhší čas. Pleso poslednýkrát vyschlo pred tromi rokmi, ale po silných dažďoch sa vždy postupne opäť naplní. Je pravdepodobné, že sa tak stane aj po nasledujúcich zrážkach.
Odborníci vysvetlili kolísanie hladiny vody
Stav plesa si prišiel pozrieť aj hovorca TMR, Marián Galajda. „Dnešný stav nie je z historického pohľadu nič neobvyklé. Je to prirodzený jav, ktorý sa tu často vyskytuje a neovplyvňuje významne počet návštevníkov tejto krásnej oblasti,“ uviedol pre Nový Čas.
K situácii sa vyjadril aj vodohospodár TANAP-u Peter Štofko. „Kolísanie hladiny vody v Skalnatom plese počas roka je dlhodobý problém a nie je nič nezvyčajné,“ uviedol. Hladina vody v plese je výrazne závislá na počasí. V najbližších dňoch sa predpokladajú dažde, ktoré by mohli pomôcť pleso naplniť. Avšak tento proces nebude okamžitý. Ak by pršalo dlhší čas, voda sa môže začať vracať už o niekoľko dní, ale úplné naplnenie plesa až po okraj bude trvať o niečo dlhšie.
Skalnaté pleso je morénové pleso v najnižšom kare Skalnatej doliny. Ovplyvniť jeho premenlivú hladinu a pleso zachrániť sa pokúšali už mnohí, najmä v 30. a 50. rokoch minulého storočia. Ľudská činnosť a zásahy však charakter prostredia zrejme už nezvrátiteľne zmenili. Najväčším zásahom do biotopu bola výstavba stanice visutej lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso a na Lomnický Štít.
Nahlásiť chybu v článku