Urýchľovače častíc sú experimentálne stroje, ktoré poháňajú nabité častice rýchlosťou takmer ako svetlo a sledujú ich zrážky. Čo sa ale stane, ak takto urýchlená častica zasiahne niečo živé? Napríklad hlavu fyzika?
Písal sa 13. júl 1978 a fyzik Anatolij Bugorski pracoval v synchrotróne U-70, najväčšom urýchľovači častíc vo vtedajšom Sovietskom zväze. 36-ročný muž kontroloval urýchľovač, ktorý nefungoval tak, ako mal. Bez toho, aby si uvedomil, že zariadenie stále môže urýchľovať častice, Anatolij otvoril urýchľovač a pozrel sa dnu, aby zistil, či nezbadá, kde je problém, uvádza IFL Science.
Zasiahol ho lúč
V momente, ako strčil hlavu do urýchľovača, mu ňou preletel protónový lúč. Spočiatku necítil žiadnu bolesť, ale vedel, čo sa stalo. Uvidel totiž jasné svetlo a uvedomil si závažnosť situácie. O tom, čo sa stalo, však nepovedal nikomu, dokončil si svoju prácu a išiel domov.
Už dávka 5 gray vedie k smrti. Jeho však zasiahla dávka o intenzite 2 000 až 3 000 gray. Cez noc mu opuchla hlava a tvár sa mu zmenia na nepoznanie. Bol preto nútený ísť k lekárovi, kde sa priznal, čo sa udialo. Odtiaľ bol prevezený do Moskvy, ani nie na liečenie, ale na pozorovanie, lebo sa verilo, že zomrie.
Prestrelená hlava
Nasledujúce dni sa mu začala odlupovať pokožka okolo vstupu a výstupu protónového lúča a ukazovala cestu, odkiaľ častice vošli do hlavy, prešli cez lebku a mozog a vyšli na druhej strane.
On 13 July 1978 Anatoli Bugorski was checking a malfunctioning piece of particle accelerator when he accidentally stuck his head in the path of the 76 GeV proton beam which went straight through his head.https://t.co/kCVjPWfhdl pic.twitter.com/C3Jr1zHqIR
— Matthew Dalby (@MatthewJDalby) November 28, 2019
Ako zázrakom Anatolij však nezomrel. Mozgové tkanivo bolo síce zasiahnuté, jeho tvár mu v nasledujúcom období ochrnula a stratil aj sluch. Zaujímavé je, že na jednej strane tváre bolo vidieť ako starne, na druhej – zasiahnutej, však nie.
Anatoli Bugorski is the only men, who was struck by a particle accelerator beamhttps://t.co/FM8lR3Z9ep pic.twitter.com/m5MnSLvMk4
— Lost in Wikipedia (@lostinwiki) March 25, 2016
Anatolij nasledujúce roky pokračoval v práci fyzika a dokončil si aj doktorát. Vedci sa zhodujú, že mal neuveriteľné šťastie. Lúč ho okamžite nezabil a zasiahol časti mozgu, ktoré mu nespôsobili smrť. Neuveriteľnú nehodu tak prežil a žije stále, aj keď už v pokročilom veku 81 rokov. Má manželku a syna.
Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2021.
Nahlásiť chybu v článku