Svetoví lídri sa na dvojdňovom summite skupiny G20 v Ríme dohodli, že zintenzívnia svoje úsilie v snahe obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie.
Vyplýva to z návrhu záverečného vyhlásenia dvojdňového summitu, z ktorého citovala v sobotu agentúra Reuters.
Najväčší producenti emisií sa k cieľu ešte nezaviazali
„Naďalej sme zaviazaní naplniť cieľ Parížskej dohody z roku 2015 a udržať nárast globálnej priemernej teploty výrazne pod hranicou dvoch stupňov Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie, ako aj sa ďalej usilovať o to, aby tento nárast neprekročil hranicu 1,5 stupňa Celzia,“ píše sa v návrhu vyhlásenia.
V uvedenom dokumente podľa agentúry Reuters lídri tiež uznali, že dosiahnutie nulových emisií skleníkových plynov do polovice tohto storočia má „kľúčový význam“. Zároveň ide o cieľ, ku ktorému sa niektorí z najväčších producentov emisií uhlíka na svete doposiaľ nezaviazali.
Z návrhu vyhlásenia podľa agentúry Reuters ďalej vyplýva, že lídri skupiny 20 najväčších ekonomík podporia plán Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) na zavedenie globálnej minimálnej firemnej dane vo výške 15 percent. Daň by mohla začať platiť už v roku 2023. Záverečné vyhlásenie lídrov samitu skupiny G20 by malo byť formálne prijaté v nedeľu.
Proti summitu protestovali klimatickí aktivisti, ľavičiari a tisíce ľudí
Tisíce ľudí protestovali v sobotu popoludní v uliciach talianskej metropoly proti summitu skupiny G20, ktorý sa v Ríme koná počas víkendu. Medzi demonštrantmi boli klimatickí aktivisti a členovia ľavicových skupín, informovala agentúra DPA.
Účastníci protestného pochodu smerovali z južnej časti Ríma do historického centra mesta. Bezprostredne neboli hlásené potýčky s policajtmi hliadkujúcimi na uliciach.
Summit lídrov skupiny G20, ktorá združuje najväčšie ekonomiky svete, sa koná mimo centra Ríma. Na bezpečnosť dohliada takmer 5300 policajtov a vojakov, keďže počas víkendu sa v meste uskutoční viacero demonštrácií. V sobotu popoludní sa okrem spomínaného protestného pochodu konalo aj separátne zhromaždenie organizované talianskymi komunistami, na ktoré prišlo niekoľko stoviek ľudí.
Už v ranných hodinách zablokovalo niekoľko desiatok klimatických aktivistov cestu vedúcu k miestu konania summitu v rímskej štvrti Eur. Policajti odnášali sediacich demonštrantov preč z cesty.
Niekoľko menších, pokojných protestov sa v Ríme uskutočnilo už aj v piatok. Približne 2000 príslušníkov talianskej armády zaisťuje bezpečnosť na kľúčových miestach, ako sú železničné stanice, významné pamiatky, veľvyslanectvá či budovy ministerstiev, píše agentúra DPA.
Nahlásiť chybu v článku