Výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú Moskva odštartovala 24. februára 2022, si pripomína celý svet.
Pred budovu ruského veľvyslanectva v nemeckom Berlíne vystavili zhrdzavený tank T-72, ktorý zasiahol úder v Kyjivskej oblasti v začiatkoch vojny. Stroj do Berlína priviezla súkromná skupina, ktorá si ho požičala od Múzea vojenskej histórie ukrajinského ministerstva obrany.
„Celý svet by mal vidieť, že v Nemecku je veľa ľudí, ktorí stoja za Ukrajinou, a preto dávame ruský šrotový tank pred ich dvere,“ povedal Wieland Giebel zo skupiny Berlin Story, ktorý bol jedným z organizátorov výstavy.
V Srbsku zasahovali policajti
V Srbsku, ktorého vláda udržiava priateľské vzťahy s Moskvou, polícia zasiahla proti skupine protivojnových aktivistov smerujúcich k ruskému veľvyslanectvu v Belehrade. Aktivisti tam chceli odovzdať požiadavku, aby sa ruský prezident Vladimir Putin postavil pred súd za genocídu na Ukrajine. Na chodníku pri ambasáde nechali položenú tortu s krvavočervenou polevou a lebkou.
Britský premiér držal minútu ticha
Britský premiér Rishi Sunak sa pri príležitosti začiatku vojny na Ukrajine postavil spolu s ukrajinským veľvyslancom a niekoľkými ukrajinskými vojakmi, ktorých v Spojenom kráľovstve cvičia, pred jeho sídlo na Downing Street 10, kde držali minútu ticha za obete bojov. Britský kráľ Karol III. zase vydal vyhlásenie, v ktorom chváli „obdivuhodnú odvahu a odolnosť“, ukrajinského ľudu.
Ďalšie európske mestá
V Ríme sú vystavené jutové tašky s mierovými citátmi, ktoré sú súčasťou inštalácie talianskeho umelca Gianfranca Meggiata s názvom „Stretnutie: Symbol mieru“. Ukrajinci v holandskom Utrechte sa zišli a prostredníctvom videospojenia volali s prezidentom Volodymyrom Zelenským. V Bruseli stovky ľudí mávali ukrajinskou vlajkou a skandovali Sláva Ukrajine. Obete vojny na Ukrajine si pripomenuli aj Fíni na pamätnom podujatí v Helsinskej katedrále.
Blízky východ a Ázia
Vojnu si pripomenuli aj na Blízkom východe a v Ázii. Ukrajinci a ich podporovatelia sa zišli v libanonskom Bejrúte či izraelskom Tel Avive. V Tokiu a Soule sa konali mierové pochody. V rámci spomienky na obete vojny kládli ľudia kvety pred ukrajinský konzulát na indonézskom Bali. Ukrajinci žijúci v Thajsku sa zišli pred veľvyslanectvom v Bangkoku, kde oblečení v národných farbách spievali hymnu. Keď sa im prihovoril tamojší charge d’affaires, niektorí plakali.
V Sao Paule prirovnali Putina k Hitlerovi
V brazílskom Sao Paule protestovali pred ruským konzulátom Ukrajinci žijúci v krajine. Jeden z nich mal transparent, ktorým prirovnával ruského vodcu Vladimira Putina k nacistickému diktátorovi Adolfovi Hitlerovi.
Niektorí začali už v predvečer výročia
Niektoré výročné podujatia sa začali vo štvrtok večer, keď sa Eiffelova veža v Paríži a budova portugalského parlamentu v Lisabone rozsvietili v ukrajinských farbách. Tak isto nasvietená bola v piatok aj Opera v Sydney. Na londýnskom Trafalgarskom námestí sa konala vigília, ktorú zorganizovali ukrajinské a americké veľvyslanectvo, a zo strechy Ukrajinskej katolíckej katedrály v Londýne viselo 461 papierových anjelikov, ktorí mali pripomínať každé ukrajinské dieťa, ktoré počas uplynulého roka prišlo o život.
Moskva, naopak, nenaplánovala žiadne špeciálne podujatia. Väčšina Rusov si vzala voľno, aby si tak predĺžila sviatok. V rámci úsilia potlačiť disent, polícia v niektorých oblastiach navštívila aktivistov a varovala ich, aby sa nepokúšali robiť demonštrácie.
Nahlásiť chybu v článku