Počet mŕtvych po výbuchu v Bejrúte stúpol na 135, desiatky ľudí sú stále nezvestné. Zranených je vyše 5000. Informovala agentúra Reuters.
„Bejrút, ako ho poznáme, je preč a ľudia si nedokážu znovu vybudovať životy,“ povedala Amy, keď zametala sklo v malej uličke vedľa vysokej budovy, ktorá slúžila aj ako sídlo slávneho libanonského módneho návrhára a bola významným bodom tejto štvrte.
„Je to peklo. Ako toto ľudia môžu prežiť? Čo budú robiť?“ dodala žena a vinu pripísala predstaviteľom, lebo podľa nej sú nezodpovední a „hlúpi“. Nemocnice sú preplnené ranenými ľuďmi. Jedna, ktorú výbuch poškodil, musela evakuovať všetkých svojich pacientov a premiestniť ich na neďaleké pole, kde sa o nich môžu zdravotníci starať.
Slovensko je pripravené pomôcť
Záchranný tím má tvoriť ho má 12 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), traja psovodi s troma psami z Horskej záchrannej služby (HZS), jeden technik na vyhľadávacie systémy z HZS a dvaja styční dôstojníci zo sekcie krízového riadenia MV SR. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru MV Barbara Túrosová.
Vyšleme tím aj materiálnu pomoc
„Táto ponuka bude dnes spolu s možnou ponukou materiálnej pomoci uverejnená ako odpoveď Slovenskej republiky na požiadavku Libanonu v komunikačnom systéme Európskej únie pre humanitárnu pomoc a pomoc pri mimoriadnych udalostiach CECIS,“ priblížila. Po akceptácii ponuky sa podľa nej pristúpi k zaslaniu materiálnej pomoci, respektíve záchranného tímu SR do Libanonu v rámci Mechanizmu Únie na úseku civilnej ochrany.
Svet sa spája v pomoci
„V SR má potvrdenú maximálnu mieru súčinnosti zo strany Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ako aj prítomnosť veľvyslanca SR v Libanone pri preberaní humanitárnej pomoci,“ informovala ďalej Túrosová.
Po utorkovom silnom výbuchu požiadala libanonská vláda cez mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany o pátracie a záchranárske tímy a humanitárny materiál. „K dnešnému dňu bolo Bejrútu ponúknutých sedem vyhľadávacích tímov – z Holandska, Českej republiky, Francúzska, Nemecka, Grécka, Poľska a Veľkej Británie.
Taliansko ponúklo protichemický tím. Po niekoľkých hodinách boli akceptované tri tímy MUSAR (stredné pátracie a záchranné tímy v mestskom prostredí), plus jeden HUSAR (ťažký pátrací a záchranný tím v mestskom prostredí) z Holandska,“ uzavrela Túrosová.
Nahlásiť chybu v článku