Teleportácia, teda premiestňovanie predmetov na veľké vzdialenosti za zlomok sekundy, sa zdá ako science-fiction. Moderná veda nás však v poslednom období presviedča o opaku. Vedcom z Číny sa len nedávno podarilo teleportovať prvý objekt zo Zeme až na 500 kilometrov vzdialenú obežnú dráhu a teraz vedeckú komunitu tešia ďalším úspechom. Kvantová teleportácia im vyšla aj pod hladinou vody.
Kvantová teleportácia je obor, ktorý fyzici skúmajú od 90. rokov 20. storočia. Po prvý raz ju v roku 1993 popísala skupina vedcov pod vedením Charlesa Henry Bennetta. Od tohto roku začal súboj o to, kto prevedie prvý skutočný pokus s kvantovou teleportáciou. Ten prišiel o 4 roky neskôr, keď na univerzite v Insbrucku dokázali v laboratórnych podmienkach teleportovať fotóny ultrafialového žiarenia.
Laboratórne testy kvantovej teleportácie sa v 21. storočí stali samozrejmosťou. Vedci dokázali teleportovať atómy, laserové lúče či atómy rubídia. Mimo laboratórií sa kvantová teleportácia podarila až minulý rok, a to nezávisle na sebe hneď dvom vedeckým tímom. Len nedávno správa z Číny šokovala celú svetovú vedeckú komunitu. V kvantovej teleportácii pokorili vzdialenostný rekord. Fotón teleportovali zo Zeme až na jej obežnú dráhu.
Tentokrát posunuli čínski vedci vedu znovu o krok ďalej. Pokusy s kvantovou teleportáciou premiestnili po prvýkrát v histórii pod vodu. V 3,3 metrov dlhej nádrži s morskou vodou sa ich experiment podaril na výbornú. Predpokladajú však, že s rovnakým technickým vybavením by dokázali informácie pod vodou teleportovať i na vzdialenosť 900 metrov. Možno sa vám úspech v len o niečo viac ako 3 m dlhej nádrži so slanou vodou zdá zanedbateľný. Nezabúdajte však, že voda rozptyľuje látky oveľa intenzívnejšie ako vzduch či vákuum.
Čo je kvantová teleportácia?
Kvantová teleportácia spočíva v posielaní informácie o danom objekte na veľkú vzdialenosť. Sú pri nej potrebné dva rovnaké objekty, pričom jeden je teleportovaný na určité miesto, kým druhý ostáva na mieste pôvodnom. Teleportovaný objekt pritom nesie rovnakú informáciu ako objekt pôvodný, ktorý je pri teleportovaní zničený. Po premiestnení teda je teda teleportovaná častica akousi „kópiou“ tej pôvodnej.
Úspech čínskeho experimentu je ďalším krokom ku kvantovej komunikácii, ktorá sa pravdepodobne stane budúcnosťou našej planéty. A v čom tkvie jej význam? Kvantová teleportácia informácií je v podstate vrcholom šifrovania. Kým akúkoľvek šifru možno (aspoň teoreticky) rozlúštiť, pri kvantovej teleportácii je zasielaná informácia nezachytiteľná. Ak experimenty povedú ešte ďalej, môžu vyústiť až k nesledovateľnej internetovej sieti pod hladinou svetového oceánu.
Pozri aj: NASA chce zachrániť celú planétu. Do Yellowstonského stratovulkánu plánuje navŕtať obrovskú dieru
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku