Foto: Wikimedia

Maličká, pomerne neznáma a zabudnutá krajina, mení svoj názov.

Je len málo krajín na svete, ktoré by si z ničoho nič menili svoj oficiálny názov. Áno, i v Európe sa v Macedónsku vedú rokovania o tom, že sa krajina premenuje. Sú však za tým etnické, kultúrne a politické tlaky zo strany Grécka. Kráľ Mswati III. sa však pri príležitosti 50.výročia nezávislosti krajiny a svojich vlastných 50.narodenín rozhodol zmeniť názov štátu v ktorom vládne, viac menej bezdôvodne. Zabudnite teda na Svazijsko, už sa tak volať nebude. 

Článok pokračuje pod videom ↓

6. septembra 1968 získalo Svazijsko nezávislosť od Veľkej Británie. Za pár dní oslávi kráľ Mswati III. svoje 50 narodeniny. Absolutistická monarchia, v ktorej jeden človek neohrozene stojí na čele krajiny už dlhých 32 rokov (áno, od svojich 18. je Mswati III. kráľom!), sa teda tento rok chystá na výnimočné oslavy. Celkom nečakane si teda kráľ vymyslel veľkú zmenu. Svazijsko oficiálne premenuje na „Kráľovstvo Svazijčanov“, v anglickom znení zo Swaziland na „the Kingdom of eSwatini“.

Map of Southern Africa, Undated

Mswati III. svoj krok obhajuje tým, že názov Swaziland pochádza z dôb britského kolonializmu. Meno krajiny je preto potrebné vrátiť jej ľuďom a nezávislosti tak dať skutočný význam. Rozhodnutie je prekvapivé najmä preto, že o zmene názvu pred nejakým časom síce rokovala aj vládna rada, no k záveru sa úrady nedostali. Konečné rozhodnutie kráľa bez diskusie s poradcami je preto prekvapením, nielen pre svet, ale aj samotných krajanov.

U.S. President Barack Obama and First Lady Michelle Obama With World Leaders at the Metropolitan Museum in New York

Myšlienka vrátiť názov krajine etniku, ktoré tento región dlhé stáročia obýva (Kráľovstvo Svazijčanov), je síce pekným gestom, no netreba pri ňom zabúdať na pravú tvár kráľa Mswatiho III. Okrem toho, že je rôznymi organizáciami od Amnesty International, cez Human Rights Watch až po Reportérov bez hraníc obviňovaný, že svoju krajinu vedie nedemokraticky a často porušuje ľudské práva, nedokázal za 32 rokov svojej vlády vyriešiť ani jeden z najväčších problémov kráľovstva. The Kingdom of eSwatini (aby sme boli oficiálni) je totiž miesto s najvyšším výskytom ľudí nakazených vírusom HIV na svete (pravdepodobne viac ako 16% obyvateľstva).

Swaziland Protest

Pozri aj: Ak si myslíte, že Bratislava je len dedina, potom ste nevideli Adamstown. Je to najmenšie hlavné mesto sveta a takto úžasne to v ňom vyzerá

geographical.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články