Trezor s názvom Global Seed Vault, ktorý sa na súostroví nachádza, obsahuje semená rastlín, ktoré môžu ľudstvo zachrániť v prípade, ak by nás postihla katastrofa. Následkom rastúcich teplôt je však neistá aj budúcnosť samotného trezora, ktorý tu stojí od roku 2008. Súostrovie totiž zaznamenalo rekordne vysoké teploty.
Ako informuje nórsky meteorologický inštitút, v sobotu boli na súostroví Svalbard namerané rekordne vysoké teploty. Správa Arctic Record Card uvádza, že vysoké teploty šplhajúce sa v poobedňajších hodinách k 21,2°C boli namerané dva dni po sebe, pričom podľa AFP podobné hodnoty (21,3°C) naposledy nameral v roku 1979 meteorológ Kristen Gislefoss. Tu to však ani zďaleka nekončí, o šiestej hodine večer miestneho času sa teplota vyšplhala na 21,7°C, následkom čoho vznikol nový absolútny rekord.
En 41 år gammel varmerekord er slått i Longyearbyen på #Svalbard! Mellom kl. 17 og 18 målte vi 21,7 grader, det er 0,4 grader over den gamle rekorden fra 16. juli 1979 🌡️ pic.twitter.com/Kj11HszE1i
— Meteorologene (@Meteorologene) July 25, 2020
Vedci očakávajú ďalší nárast teplôt
Portál Science Alert uvádza, že skupina ostrovov, ktorej dominujú Špicbergy, je vzdialená približne 1 000 kilometrov od Severného pólu. Podľa portálu Weather- Atlas je v arktickej oblasti nárast teplôt v období júla celkom bežný, očakáva sa, že vlna tepla by mala potrvať do pondelka.
Teplota šplhajúca sa k 22°C však už bežná nie je. Na súostroví by malo byť v súčasnosti okolo 5 až 8°C. Teploty sú však približne o 5°C vyššie ako priemer už od začiatku tohto roka.
Podľa správy The Svalbard climate in 2100 budú priemerné teploty narastať aj naďalej. Skleníkové plyny zapríčinia, že medzi rokmi 2070 až 2100 bude teplota v oblasti súostrovia vyššia o 7 až 10°C.
Výrazné zmeny sú však viditeľné už aj dnes, medzi rokmi 1971 až 2017 došlo k nárastu priemerných teplôt o 3 až 5°C, pričom najvyšší nárast bol badateľný v zimných obdobiach. Čo sa týka trezora, do toho bolo nutné investovať už v roku 2016. Následkom topiaceho sa permafrostu sa totiž do jeho vnútra dostala voda. Opravy stáli 20 miliónov eur.
Nahlásiť chybu v článku