Nález svedčí o tom, že klimatické zmeny už nie sú len abstraktným strašiakom, ktorý ohrozuje ľudstvo v ďalekej budúcnosti. Práve naopak, je to mimoriadne aktuálna téma a dosah zmien pociťujeme čoraz viac. Ako uvádza denník Metro, odborníci sa preto rozhodli, že zabojujú, v tomto prípade snahou o záchranu ľadovcov.
Bol nutný okamžitý zásah
Švajčiarsky ľadovec Gurschengletscher je na tom horšie, než kedykoľvek predtým. Podľa odborníkov sa topí takou rýchlosťou, že bol potrebný okamžitý zásah, a to v podobe pokrývky, ktorá má topenie sa ľadu spomaliť. Ľadovec je súčasťou 2 961 metrov vysokej hory Mount Gemsstock nachádzajúcej sa v oblasti Andermatt.
Gurschengletscher nie je prvým pokrytým ľadovcom
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ľadovec Gurschengletscher nie je jediný, ktorý musí byť pred topením chránený takýmto spôsobom. Pokrývku má napríklad aj ľadovec Rhône, a to už od roku 2010, za posledných 150 rokov sa totiž ľadovec poriadne zmenšil. Len za posledné desaťročie stratil zo svojej hrúbky v priemere 10 metrov. Topiaci sa ľad zas vytvoril jazero, ktoré je každým rokom väčšie.
Vlnená pokrývka od jari do jesene
V rozhovore pre USA Today sa odborník na ľadovec Rhône, David Volken, vyjadril, že pokiaľ ide o prikrývku, zdá sa, že zaúčinkovala, topenie ľadovca sa totiž zredukovalo 50 až 70 percent. Pokrývky, ktoré na ľadovcoch spočívajú, sú vyrobené z ťažkej vlny, vďaka čomu vytvárajú efektívnu izolačnú vrstvu. Navyše odrážajú slnečné lúče, ktoré by ináč ľadovec zohrievali. Samozrejme, pokrývky sa nestávajú trvalou súčasťou ľadovcov, ukladajú sa v čase od jari do jesene, kedy sú ľadovce najviac náchylné k rýchlemu topeniu.
Lepšie pomaly topiace sa ľadovce, ako žiadne
Matthias Huss, ktorý stojí na čele inštitútu zaoberajúceho sa švajčiarskymi ľadovcami, Swiss Glacier Monitoring Network, sa pre denník Metro vyjadril, že aj keď pokrývky nezabránia roztápaniu sa ľadovcov celkom, predsa len sú efektívnou ochranou. Vďaka nim sa totiž topenie spomalí a je lepšie mať aspoň nejaké ľadovce ukryté pod vrstvami vlny, ako žiadne.
Nie je to trvalé riešenie
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Vlnené pokrývky majú svoje výhody aj nevýhody. Napríklad, ľadovce nemôžu byť ukryté neustále a nie je možné zabezpečiť pokrytie všetkých ľadovcov a celej ich plochy. Okrem toho, väčšinu práce vykonávajú domáci obyvatelia, ktorým topenie ľadovcov spôsobuje hádam najväčšie vrásky. Navyše, ide o finančne náročnú záležitosť, samotná výroba pokrývok stojí tisícky eur. Je teda jasné, že ide len o chvíľkové riešenie, ktoré ľadovce celkom nezachráni pred následkami klimatických zmien.
metro, usatoday
Nahlásiť chybu v článku