Kým zvieratá žijúce na súši sú spestrené najrôznejšími farbami, v hlbinách oceánov je to iné. V miestach, kde nepreniknú slnečné lúče a je tam tá najčiernejšia tma, môže byť svetlá pokožka na škodu. Preto sa tomu niektoré ryby prispôsobili.
Pohltia až 99,5 % svetla
Vedci objavili najmenej 16 druhov ultra-čiernych rýb, z ktorých každá má špeciálnu pokožku. Tá im umožňuje byť v tmavých hlbinách oceánov v podstate neviditeľnými, uvádza portál ScienceAlert.
Ich koža je tak čierna, že dokáže pohltiť až 99,5 % všetkých fotónov, podobne ako jeden z najčiernejších materiálov na svete – Vantablack.
Dokonca, aj keď sa na ne zasvieti silným svetlom, tak sa tieto čudesné ryby javia iba ako siluety.
Nedali sa odfotografovať
Výskumná zoologička Karen Osborn bola až frustrovaná, keď sa pokúšala tieto ryby zaznamenať.
„Nezáležalo na tom, ako ste nastavili fotoaparát alebo osvetlenie – jednoducho nasali všetko svetlo,“ uvádza. Preto tieto ryby zo zvedavosti spolu s kolegami zobrala do laboratória a analyzovali kožu z 18 druhov čiernych rýb, ktoré boli zachytené do vlečných sietí v Mexickom zálive a v Monterey Bay v Kaliornii.
Patria medzi najčiernejšie živočíchy na Zemi
Všetky tieto ryby mali ultra-čierny povrch, ktorý odrážal menej ako 0,6 % dostupného svetla a 16 druhov odrážalo menej ako 0,5 %. Toto čiernočierne sfarbenie sa pravdepodobne vyvinulo, aby ryby dokázali zachytiť bioluminiscenčné svetlo vyžarované z koristi, alebo naopak z predátorov.
„Táto nízka odrazivosť svetla kladie hlbokomorské ryby na rovnakú úroveň ako najčiernejšie známe zvieratá. Svojou tmavosťou prekonali krídla ultračiernych motýľov a zaradili sa medzi najčiernejšie živočíchy planéty spolu s vtákom ako je napríklad rajka pôvabná,“ uvádzajú autori.
Majú význam aj v moderných technológiách
Pri analýze kože vedci zistili, že ich pigmentové bunky sú veľmi tesne spojené — majú medzi sebou iba veľmi malé či dokonca žiadne medzery. U jedného druhu našli čiernu pokožku aj okolo čreva, čo by mohlo slúžiť na prekrytie, ak ryba predtým skonzumovala živočícha, ktorý žiari bioluminiscenčným svetlom.
Karen Osborn hovorí, že toto je prvýkrát, keď našli zvieratá, ktoré využívajú iba samotný pigment na reguláciu neabsorbovaného svetla. Iné zvieratá totiž používajú podobné pigmenty ako tieto ryby, no spoliehajú sa tiež na iné štruktúry zachytávajúce svetlo na koži.
Pochopenie toho, ako tento jednoduchý, no vysoko efektívny systém funguje, by nám mohol pomôcť vylepšovať výrobu ultra-čiernych materiálov, ktoré majú veľké využitie v moderných technológiách, napríklad pri kalibrácii.
Nahlásiť chybu v článku