Mnoho vedcov odsudzuje čínsky experiment. Vedec, ktorý za ním stojí, tvrdí, že sa mu podarilo po prvýkrát geneticky modifikovať narodené dieťa. Pokiaľ je to pravda, ide o veľký skok v medicíne, no zároveň aj v etických pravidlách. Následky genetických úprav a následného množenia a šírenia týchto génov, môže mať veľmi nepríjemné následky, ktoré by sa mohli šíriť naprieč ďalšími generáciami.
Výskumník He Jiankui z Južnej univerzity vedy a technológie v Shenzhene, sa vyjadril, že zmenil embryá u 7 párov počas liečby plodnosti, zatiaľ čo v dôsledku procedúry, bolo úspešné jedno tehotenstvo. He sa vyjadril, že jeho cieľom nebolo liečiť alebo predchádzať dedičnej chorobe, no namiesto toho sa snažil vytvoriť prirodzenú vlasnosť, ktorou by mala byť schopnosť imunity voči vírusu HIV.
Nepreskúmaná pôda
He povedal, že rodičia si neprajú, aby ktokoľvek poznal ich identitu a taktiež nemajú záujem poskytovať rozhovory. Vedec taktiež o svojej práci nepublikoval žiadnu štúdiu, čo znamená, že ide len o tvrdenia, ktoré nemusia byť pravdivé. Zvolal však tlačovú konferenciu, na ktorej bol ochotný zodpovedať prípadné otázky. Vedecká komora však jeho skutky odsudzuje.
„Bolo to nezodpovedné… je to experiment, ktorý nie je morálne alebo eticky obhájiteľný,“ hovorí doktor Kiran Musunuru, expert na úpravu génov z univerzity v Pensylvánii. Riziko vzniku dedičných chorôb pri zmene génov je skutočne vysoké. He Jiankui sa vyjadril, že spravil prvý krok a je len na spoločnosti akou cestou sa chce uberať ďalej.
Hra na Boha
Úprava genetickej informácie už bola pred časom vykonaná na ľuďoch a to z dôvodu liečby smrteľnej choroby. V tomto prípade však bola zmena genetickej informácie iba „priviazaná“ k jednotlivcovi, zatiaľ čo v prípade zmeny génov vo vajíčku alebo v spermii ide o dedičnú zmenu. Vedec povedal, že embryu vymazal gén známy ako CCR5. Ten formuje proteín, ktorý takpovediac otvára HIV vírusu dvere do organizmu.
He povedal, že za svoj experiment nesie plnú zodpovednosť. Muži, ktorí sa ho zúčastnili boli nakazení vírusom HIV, zatiaľ čo ženy boli úplne zdravé. Podľa jeho tvrdení bol vírus u týchto mužov liekmi potlačený natoľko, že bolo pre nich bezpečné mať sex. Spermie od nakazených otcov boli najprv očistené tak, aby tu nezostala stopa po víruse, až následne boli využité na oplodnenie vajíčka.
Je otázne nakoľko účastníci tohto experimentu rozumeli možným následkom. Na množstve oficiálnych formulárov bol experiment uvedený ako vývoj vakcíny proti HIV. He dodáva, že pokiaľ by sa vyskytli nejaké problémy, cítil by rovnakú bolesť ako rodičia dieťaťa a je ochotný niesť možné následky. Podstatné však je, že nakazenie sa týmto vírusom nie je veľmi pravdepodobné a obzvlášť pri rozumnej prevencii. Z tohto dôvodu je experiment považovaný odborníkmi za zbytočný, nehovoriac o jeho etickej pochybnosti.
theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku