Niektoré nedávne štúdie ukázali podobnú maximálnu vírusovú záťaž u očkovaných ľudí v porovnaní s neočkovanými ľuďmi, ktorí dostali COVID. To vyvolalo obavy o účinnosť vakcín pri prevencii prenosu.
Ako veľmi by sme sa mali báť? Sú očkovaní ľudia rovnako nákazliví ako neočkovaní? Čo to znamená pre budúce plány na znovuotvorenie?
Ako píše portál IFL Science, tieto štúdie ukazujú iba podobnú maximálnu vírusovú záťaž, čo je najvyššie množstvo vírusu v systéme. Ale očkovaní ľudia sa celkovo rýchlejšie zbavia vírusu s nižšími hladinami a majú menšiu dobu s veľmi vysokými hladinami prítomných vírusov.
Staršie štúdie boli nejednoznačné
Štúdia v lekárskom časopise The Lancet sledovala 602 primárnych blízkych kontaktov 471 ľudí s ochorením na koronavírus. Zdokumentovala prenos a vírusovú záťaž v skupinách.
Zistilo sa, že neexistujú žiadne rozdiely v maximálnej vírusovej záťaži medzi očkovanými a neočkovanými jedincami. Ukázalo sa tiež len malé zníženie počtu infekcií u členov domácnosti medzi očkovanými a neočkovanými ľuďmi.
Ďalšia nepublikovaná predtlač, ktorá ešte neprešla recenziou, naznačuje podobný trend vo vírusovej záťaži medzi očkovanými a neočkovanými ľuďmi, ako aj správa CDC v USA z júla, ktorá analyzovala údaje o prepuknutí z Massachusetts.
Údaje z Massachusetts pochádzajú z množstva veľkých verejných podujatí počas dvojtýždňového obdobia v júli v okrese Barnstable v štáte Massachusetts. Zo 469 prípadov COVID sa 346 (74 percent) vyskytlo u plne zaočkovaných ľudí. Vírusová záťaž bola podobná u očkovaných aj neočkovaných skupín.
Tejto analýzy by sme sa však nemali príliš báť. Uvedené údaje predstavujú nedokonalú reprezentáciu populácie a opatrenia, ktoré použili – jeden výter a test PCR – neposkytujú informácie o celkovej vírusovej záťaži v priebehu času.
Očkovaní ľudia sú v priemere menej nákazliví, tvrdia výsledky
Vírusová záťaž sa vzťahuje na množstvo vírusu prítomného v telesných tekutinách niekoho v danom časovom bode. Vedci to môžu merať pohľadom na vašu krv, alebo častejšie pri COVID, výtery z nosa a hrdla.
Vo všeobecnosti sa predpokladá, že vyššia vírusová záťaž zodpovedá viac nákazlivému jedincovi. V skutočnosti to však nie je vždy jasné. Napríklad niektorí ľudia s COVID, ktorí nemajú príznaky a majú nízku vírusovú záťaž, prenášajú viac, pretože je menej pravdepodobné, že budú dodržiavať sociálne dištancovanie, nosiť rúško a zostanú doma.
Dôkazy o tom, ako vírusová záťaž súvisí so závažnosťou ochorenia, sú zmiešané. Niektoré štúdie nenašli žiadny vzťah medzi množstvom vírusu vo výteroch a horšími výsledkami, iné však zistili zvýšenú úmrtnosť so zvyšujúcou sa vírusovou záťažou.
Výsledky štúdie Lancet naznačujú podobnosti z hľadiska vírusovej záťaže medzi očkovanými a neočkovanými ľuďmi. Štúdia však neposkytuje presvedčivé dôkazy o tom, že vakcíny nefungujú na zabránenie prenosu cez populáciu.
Zatiaľ čo maximálna záťaž môže byť podobná, očkovaní ľudia majú pravdepodobne celkovo nižšiu vírusovú záťaž, a preto sú menej nákazliví.
Vzhľadom na to, že vakcíny urýchľujú odstraňovanie COVID z tela, očkovaní ľudia majú celkovo menej príležitostí na šírenie vírusu. Zdá sa, že je to tak aj v prípade infekčnejšieho variantu Delta.
IFL Science
Nahlásiť chybu v článku