Kožušinový priemysel si opäť pýta svoju daň. Jeho terčom sú často bezbranné zvieratá, držané v neetických podmienkach. Cieľ je jediný – mať čo najvyšší zisk.
Zvieratá držané v zajatí
Realita je priam desivá. Popredné svetové značky získavajú svoje drahé kožušiny otrasným spôsobom. Najnovšie dôkazy prichádzajú zo západného Fínska, kde má snaha o zisk za následok neprirodzene obrovské líšky. Tie sú vykrmované do enormných veľkostí len preto, aby sa napokon predalo čo najviac.
Alarmujúcu situáciu kožušinových fariem vo Fínsku vyšetrujú občianski aktivisti zo skupiny Oikeutta eläimille (Spravodlivosť pre zvieratá). Verejnosti sprístupnili video, zobrazujúce polárne líšky v katastrofických podmienkach. Sú chované len pre svoju kožušinu. Nehostinné podmienky z piatich fariem naprieč krajom Ostrobothnia na západe Fínska spôsobujú enormne veľkým líškam utrpenie. V divočine totiž vážia tieto zvieratá približne 3,5 kilogramu, v týchto klietkach dosahujú hmotnosť viac ako 19 kilogramov. Kŕmia ich stravou bohatou na tuky a na prvý pohľad sú takmer na nepoznanie.
Jeden kabát sa rovná 20 životom
Jeden kabát si zvyčajne vyžiada život okolo 10 až 20 týchto zvierat. Okrem toho sa z ich kožušiny robievajú aj klobúky či vesty. K udalosti sa vyjadrili viaceré organizácie na ochranu zvierat, napríklad Humane Society International, ktorá výrazne vystupuje proti kožušinovému priemyslu. Výkonná riaditeľka Claire Basse genetický výber zvierat odsudzuje.
„Práve vtedy, keď si myslíte, že to už horšie a neetickejšie ani byť nemôže, stane sa niečo takéto. Tieto úbohé stvorenia sa nemôžu hýbať a vo viacerých prípadoch to ani len nevidia.“ Podľa jej slov budú fotografiami a informáciami šokovaní aj samotní spotrebitelia a milovníci kožušín. „Znovu to potvrdzuje len jedinú vec, a to že kožušinám musíme dať navždy zbohom.“
Organizácia Spravodlivosť pre zvieratá je presvedčená o tom, že cena za kožušinu je privysoká. Platia ju totiž samotné zvieratá. Podľa doterajších vyšetrovaní sú kožušiny predávané pod menom Saga Furs a následne dodávané luxusným módnym značkám. Mnohokrát končia v renomovaných módnych domoch ako Louis Vuitton, Gucci či Michael Kors.
„Obézne líšky neskutočne trpia, často majú ohnuté chodidlá a vôbec sa nedokážu pohybovať. Je to veľmi jednoduché, všetko sa to deje len pre väčšiu kožušinu. Sú to prirodzene divoké zvieratá, zvyknuté na rozľahlé plochy, namiesto toho sú odsúdené na stresujúci život v klietkach,“ dodáva hovorca organizácie Respect for Animals, ktorá je známa svojimi aktivitami na ochranu zvierat.
Fínsko patrí medzi najväčších výrobcov kožušiny v Európe, v roku 2014 tu kvôli tomuto produktu zahynulo viac ako 1,8 milióna polárnych líšok. To však nie je všetko. Situácia vo svete nie je veľmi priaznivá. Popredným výrobcom je napríklad aj Čína. Ako dlho sa ešte budeme tváriť, že o ničom nevieme?
dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku