Ruská agresia na Ukrajine trvá už viac ako 6 mesiacov, pričom domácej armáde sa darí získavať stratené územia a nepovoľovať posun ruských okupantov. Teraz im na ceste za víťazstvom pomôže aj nový kus techniky, ktorý je súčasťou pomocného balíčka od Veľkej Británie a Nórska.
Veľká Británia a Nórsko posielajú na Ukrajinu pomocný balíček v hodnote 62 miliónov eur. Jeho súčasťou je štandardná vojenská technológia a vybavenie, no zároveň dostanú 850 dronov zvaných „Čierny sršeň“, píše CNN Prima.
Britský premiér Boris Johnson na minulotýždňovej návšteve v Kyjeve povedal: „Balíček podpory poskytne statočným ukrajinským ozbrojeným silám ďalšiu posilu, ktorá im umožní pokračovať v zatláčaní ruských síl a bojovať za svoju slobodu,“ cituje jeho slová vládny portál Spojeného kráľovstva.
Zvládne teplo, zimu aj vietor
Ide o technológiu z Nórska, ktorá vyniká najmä pomerom veľkosť/účinnosť. Čierne sršne sú malé drony, ktorých konštrukcia pripomína vrtuľník a na dĺžku majú 16,8 centimetra. Najväčšou výhodou je videozáznam a zhotovovanie fotografií na miestach, kam by sa prieskumné zložky dostali len veľmi ťažko.
Podľa nórskeho ministra obrany ide o technológiu, ktorá je veľmi náročne odhaliteľná v teréne, nezistiteľná radarmi, ľahko ovládateľná a ideálna na mestské boje, keď je potrebné zistiť lokalizáciu nepriateľa a jeho techniky, píše web nórskeho rezortu obrany.
Black Hornet zožal aj veľa kritiky, keďže je malý a tým pádom ho rýchlo môže odstaviť napríklad silnejší vietor či iné poveternostné podmienky. Aj s týmto sa však tvorcovia popasovali pomerne kvalitne.
Dron vydrží teplotné rozpätie od -10 až do +43 stupňov Celzia a jeho telo je robustnejšie (celková váha činí 33 gramov, pozn.), čo pomáha k dokonalému ovládaniu aj pri vetre o rýchlosti 28 km/h.
Budú to mať jednoduchšie
Dron, ktorého výrobná cena je 95-tisíc eur za kus, môže letieť bez prestávky 25 minút, počas ktorých je schopný vysielať na ovládací panel video v nižšej kvalite, no zároveň môže zhotovovať fotografie v dostatočne vysokom rozlíšení.
Ďalšou výhodou Čierneho sršňa je to, že nedisponuje vnútornou pamäťou ani žiadnou kartou, čo chráni natočený obsah v prípade zhabania dronu nepriateľským vojskom.
So stovkami týchto drobných pomocníkov tak môže odteraz Ukrajina omnoho jednoduchšie sledovať pohyb nepriateľa či rozmiestnenie ich jednotiek.
Nahlásiť chybu v článku