Organoidy doteraz slúžili len na experimentálne účely, vzhľadom na to, že množstvo vecí nie je možné otestovať na živej osobe. Práve organoidy však môžu výrazne zmeniť smerovanie medicíny.
Vedci vytvorili zmenšený model ľudského tela
Drobným orgánom, ktoré boli vytvorené v laboratóriu, sa hovorí organoidy. Využívajú sa najmä na experimenty, napríklad na skúmanie návykových látok či testovanie liekov. Ako však informuje portál Science Alert, vedcom sa podarilo niečo výnimočné – vytvorili miniatúrny organoid, ktorý je doteraz ten najdokonalejší. Ide údajne o najsofistikovanejší, miliónkrát zmenšený model ľudského tela, aký sa doteraz podarilo vytvoriť a vedci ho plánujú využiť najmä na testovanie liekov, ktoré by mohli byť pre živé osoby zatiaľ nebezpečné.
V laboratóriách sa už v minulosti podarilo vytvoriť poprepájané organoidy, ktoré tvorili živý organizmus. Aj tie sa využívali na testovanie rôznych látok. Cieľom vedcov bolo vyselektovať lieky, ktoré by mohli byť pre ľudí príliš toxické. Samozrejme, testy stále prebiehajú na zvieratách alebo na bunkách kultivovaných v Petriho miskách, pri tých sa však niektoré závažné nedostatky či vedľajšie účinky liekov nemusia preukázať.
Vedec Thomas Shupe z inštitútu Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) hovorí, že vytvorenie mikroskopických organoidov bolo logicky ďalším krokom na ceste k budovaniu orgánov v životnej veľkosti. Shupe a jeho kolegovia vytvárajú organoidy procesom, ktorému sa hovorí biofabrikácia. Vďaka nemu dokážu vytvoriť miniatúru mozgu, srdca, pečene, pľúc, semenníkov či čreva.
Testovanie liekov sa môže výrazne urýchliť
Tvorba každého organoidu začína odobratím malého množstva tkaniva a kmeňových buniek. Z nich následne vznikne organoid, ktorý dokážu vedci udržať pri živote po dobu 28 dní, v niektorých prípadoch aj dlhšie. Umelo vytvorený organoid dokáže napodobniť funkciu živého ľudského orgánu, môže obsahovať cievy a dokonca aj bunky imunitného systému. V tomto prípade vedci nenapodobňovali len jednotlivé orgány, ale celý systém orgánov. Vďaka tomu môžu sledovať, ako rôzne lieky vplývajú na jednotlivé organoidy súčasne.
Každý orgán, a teda rôzne druhy buniek, totiž môžu na tú istú podanú látku reagovať odlišným spôsobom. Čo sa testovania liekov týka, takto získané informácie sú mimoriadne dôležité. Odhaduje sa totiž, že len 1 z 5 000 liekov uspeje vo fáze klinického testovania a dostane sa na trh. Testovanie na organoidoch by mohlo pomôcť eliminovať testovanie liekov na zvieratách a navyše, mohlo by ísť o lacnejšiu a rýchlejšiu alternatívu. Pri testovaní liekov je totiž dôležité čo najskôr určiť, či je daná látka pre človeka toxická alebo nie.
Science Alert
Nahlásiť chybu v článku