Očakávajú napätie, zábavu, skvelé herecké výkony a zároveň dokážu vo filme nájsť každú nepresnosť a chybu. Chybička, ktorá divákom prekáža sa nájde takmer v každom filme, no len málo sa hovorí o filmoch, v ktorých zaujala naopak, presnosť a realistickosť scén. V týchto filmoch prevedenie očarilo nielen divákov, ale aj filmových odborníkov.
Smrtonosná pasca 3
Bruce Willis sa ako skvelý herec osvedčil v nejednom filme, film Smrtonosná pasca 3 je však výnimočný. Scéna, v ktorej John McClane vykráda banku je natoľko realistická, že zaujala nielen divákov, ale aj samotnú FBI. Trezor bol síce vystavaný ako maketa, bol však vernou kópiou systému v skutočnej banke Federal Reserve v New Yorku. FBI si dokonca predvolala scenáristu Jonathana Hensleigha, aby zistila, odkiaľ má o trezore toľko informácií.
Zaujímali sa taktiež o únikový plán, ktorý zostrojil, aby mohli zabrániť prípadným pokusom o skutočné vykradnutie trezora. Hensleigh sa vyjadril, že pred natáčaním filmu si urobil rozsiahly prieskum a banka mu dokonca dobrovoľne urobila komentovanú prehliadku trezora. Scenárista dodal, že nie je žiadnym teroristom a o trezore nevie viac, než by mal, FBI sa teda nemusí obávať o bezpečnosť banky.
Interstellar
Christopher Nolan si ako vždy dal na filme poriadne záležať. Film vznikol ešte v roku no získal si uznanie nielen od divákov, ale aj zo strany vedeckej komunity, a to za mimoriadne zaujímavé a verné vyobrazenie čiernej diery. Na vytvorenie efektu musel byť vytvorený celkom nový softvér, výpočty sú však také presné, že mohla byť na ich základe napísaná dokonca aj vedecká práca.
Vedci tvrdia, že vďaka tomu môže byť mapovanie reálnych čiernych dier posunuté na celkom novú úroveň. Vytvorenie obrazu čiernej diery pre film trvalo vyše 100 hodín a filmári ho vytvorili aj vďaka konzultáciám teoretického fyzika Kipa Thorna.
Čistá duša
Russell Crowe sa úlohy v tomto filme zhostil skutočne bravúrne. Získal dokonca najvyššie ocenenie od aliancie ľudí, ktorí si sami prešli utrpením, ktoré sa spája so závažným mentálnym ochorením, akým schizofrénia skutočne je. Film verne vyobrazuje, aký je náročný život so schizofréniou, a to nielen pre človeka, ktorý ňou trpí, ale aj pre jeho rodinu a okolie.
Star Trek: Nová generácia
Už niekoľko rokov sa vedci venujú skúmaniu toho, čo sa v ľudskom mozgu deje počas posledných momentov pred smrťou. V roku 2018 sa im túto záhadu konečne podarilo rozlúštiť. Odpoveď sa po celý ten čas ukrývala v Star Treku z roku 1980. Ukázalo sa, že keď srdce prestane biť, mozog funguje ešte niekoľko minút, nie je však zásobovaný kyslíkom. O 20 až 40 sekúnd preto dochádza k tzv. cerebrálnej ischémii. To znamená, že neuróny prepnú do akéhosi spánkového režimu, aby ušetrili čo najviac energie. Aj keď teda mozog nie je aktívny, teoreticky by sa stále dal oživiť. Po niekoľkých minútach prejde mozgom výboj neuroelektrickej aktivity a neuróny sa depolarizujú, presne ako sa spomína v Star Treku.
Matrix Reloaded
Matrix očaril nejedného diváka skvelými špeciálnymi efektmi, niektorí však postrehli, že vo filme je uverejnená skutočná hackerská taktika. Samozrejme, nejedného odborníka tento fakt znepokojil, nebolo by totiž náročné zneužiť to. Všimnite si, čo robí ku koncu filmu Trinity. Využíva Nmap a kľučku s názvom SSH1 CRC32. Práve kvôli tomu bolo do filmu nutné pridať upozornenie, ktoré varuje, že hackerstvo je trestná činnosť, za ktorú hrozí nemalý trest.
V hlave
Aj keď ide o animovaný film, obsahuje prvky, ktoré majú veľmi blízko k realite. Verne totiž vyobrazuje, ako fungujú ľudské emócie, na vytváraní filmu sa totiž podieľala aj skupina neurovedcov a psychológov. Môžeme teda vidieť, ako dokáže emócia zmeniť to, ako vnímame spomienky. Udalosť sa v minulosti nemení, no môže sa meniť emocionálny náboj, ktorý sa s ňou spája. Tomuto javu hovoríme Pollyannin princíp. Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že spomienky sa do dlhodobej pamäte ukladajú počas spánku a ako vyobrazuje film, sny nám pomáhajú spracovať zážitky z dňa s pridaním absurdných prvkov.
Marťan
Film Marťan si získal srdce nejedného diváka, ale aj pozornosť vedcov, v tom čase boli totiž na Marse objavené stopy vody. Odborníci tvrdia, že ide o prvý film svojho druhu, keďže to nie je tak celkom fikcia, ale vyobrazenie toho, ako by to mohlo vyzerať v skutočnosti, keby sa človek dostal na Mars. Vo filme Matt Damon za pomoci vody, pôdy a výkalov vypestoval na Marse zemiaky a vedci podobnú situáciu simulovali už aj v skutočnosti.
Drvivý dopad
Film uzrel svetlo sveta v roku 1998 a za posledných 20 rokov predtým boli natočené len 4 filmy týkajúce sa stretu kométy so Zemou. Vedci si však myslia, že zo všetkých filmov vyobrazuje Drvivý dopad situáciu najvernejšie. Odborník z NASA, David Morrison pochválil nielen špeciálne efekty ale aj technické spracovanie témy.
Borat
Sacha Baron Cohen je kontroverznou postavou a počas natáčania filmu Borat sa do svojej úlohy vžil tak, že ho niekoľkokrát prenasledovala polícia. Obyvatelia New Yorku sa totiž báli muža v dodávke a pripadalo im podozrivé, ako brázdi ulice mesta. Herec sa neskôr vyjadril, že si na situáciu po čase dokonca aj zvykol, polícia sa totiž objavila údajne až 45 krát. Podobne to bolo aj pri natáčaní filmu Brüno.
Križovatka smrti 2
Natáčanie tohto filmu si vyžadovalo výrobu veľkého množstva falošných 100 dolárových bankoviek, Independent Studio Services teda zabezpečilo 14 veľkých paliet. Zrazu sa však na scéne objavila tajná služba a falošné peniaze skonfiškovala. Ukázalo sa totiž, že niekoľko ľudí z natáčania využívalo peniaze na nákupy v blízkych obchodoch a peniaze vyzerali tak realisticky, že ich obchody akceptovali. Zatknutý síce nikto nebol, no natáčanie filmu poriadne zdraželo.
Bohemian Rhapsody
Zabudnúť nesmieme ani na film Bohemian Rhapsody, ktorý si získal srdcia miliónov fanúšikov po celom svete. Rami Malek na svojej úlohe tvrdo pracoval a snaha sa skutočne vyplatila. Vyznamenal sa najmä v záverečnej scéne, kde kapela Queen hrala na podujatí Live Aid. Filmová verzia koncertu bola takmer na nerozoznanie od tej skutočnej.
facts
Nahlásiť chybu v článku