Foto: Avereanu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

V týchto dňoch sa sťahujú aj do domov.

Skrývajú sa pod nábytkom, v záhradách ale aj v domoch. Slováci v týchto dňoch zdieľajú skúsenosti s najväčším pavúkom v Európe, ktorým je strehúň škvrnitý. Vyskytuje sa najmä v jednej oblasti, píšu TV Noviny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dorastá až do veľkosti ôsmich centimetrov a vo väčšine prípadov je veľký ako ľudská dlaň. Pavúk strehúň škvrnitý v súčanosti hľadá pred zimou útočisko v domoch či záhradách, kde sa počas dňa skrýva napríklad pod nábytkom.

Strehúň škvrnitý je najväčším pavúkom aj na Slovensku, pričom sa vyskytuje primárne na juhozápade krajiny. V posledných dňoch s ním mali dočinenia ľudia z okresov Nitra aj Levice, pričom sa viackrát vyskytol aj v obciach na pohraničí s Maďarskom.

Na východnom Slovensku sa nachádza len ojedinele

„V súčasnosti centrum jeho rozšírenia je juhozápadné Slovensko. V nitrianskom a levickom okrese evidujeme mnohé nálezy a vyskytuje sa tu bežne. Najsevernejšie nálezy sú zo Zvolena, na východnom Slovensku sú len ojedinelé nálezy,“ vysvetlil pre TV Noviny zoológ a krajinný ekológ Peter Gajdoš.

Foto: Сергій Марков, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Aj keď strehúň pôsobí, nielen pre arachnofóbov, pomerne hrozivo, ide o plachého pavúka, ktorý vo väčšine prípadov zvolí miesto útoku útek. Ak však nastane situácia a uhryzne vás, môže to spôsobiť niekoľko zdravotných komplikácií. Medzi časté následky patrí horúčka, tŕpnutie končatín či pocit úzkosti. Bolesť pri uhryznutí sa prirovnáva k uštipnutiu včelou.

Síce na Slovensku nejde o chránený druh, ale patrí k potenciálne ohrozeným druhom, teda by sa nemal zabíjať. V Maďarsku ho napríklad registrujú ako chránený druh.

Uložiť článok

Najnovšie články