Severný pól nedá vedcom spávať už celé roky. Nie ten geografický, ten je vlastne pomerne nezaujímavý. Magnetický severný pól sa však neustále pohybuje, raz pomalšie, inokedy až extrémne rýchlo a nikto donedávna vlastne ani nevedel prečo.
V roku 2017 severný magnetický pól opustil západnú pologuľu. Po štyristo rokoch sa z územia Kanady presunul do Ruska. Dnes sa nachádza na ruskej Sibíri a pohybuje sa pritom dramaticky rýchlo. Doposiaľ bol tento jav pre svet záhadou, európski vedci si však myslia, že konečne našli správnu odpoveď, informuje o tom BBC.
Neustále v pohybe
Keď v roku 1833 britský objaviteľ ako vôbec prvý zmeral severný magnetický pól, ležal ešte v najsevernejšom kanadskom teritóriu Nunavut. Už vtedy sa magnetický pól pohyboval smerom na sever, nie však takou rýchlosťou ako posledné desaťročia. Kým v rokoch 1990 – 2005 zmenil svoju polohu o najviac 5 km za rok, po roku 2005 dosahovala rýchlosť pohybu severného magnetického pólu 50 až 60 km ročne, opisuje SME. V roku 2017 pól prekonal dátumovú hranicu a neustále sa pohybuje smerom na juh na ruskú Sibír. Nikto nevedel prečo.
Tím európskych vedcov pod vedením expertov z univerzity v anglickom Leedsi však v novej štúdii publikovanej v časopise Nature Geoscience poskytuje vysvetlenie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou stojí za pohybom severného magnetického pólu.
Akoby sa preťahovali lanom
Podľa vedcov pohyb pólu súvisí dvoma veľkými škvrnami silného magnetického toku, ktoré sa nachádzajú medzi zemským plášťom a tekutým vonkajším jadrom Zeme. Vonkajšie jadro je tvorené železom a niklom, trením o pevné jadro vzniká elektrický prúd, ktorý vytvára magnetické pole. Spomínané škvrny silnejú alebo slabnú v závislosti od zmien v toku týchto roztavených kovov. Jedna takáto škvrna leží na území Kanady, druhá na Sibíri.
Podľa európskych vedcov sa teda severný magnetický pól presúva v závislosti od sily škvŕn magnetického toku. Kým v minulosti bola silnejšia tá pod územím Kanady, v posledných desaťročiach slabne. Magnetický pól sa tak prirodzene presúva k silnejšiemu zdroju, ktorým je aktuálna škvrna pod Sibírskou nížinou. „Rusko jednoducho vyhráva súboj v preťahovaní lanom,“ zjednodušene vysvetľuje pre BBC Phil Livermore z univerzity v meste Leeds.
Nový objav vedcom pomôže pochopiť správanie magnetických pólov i magnetického poľa Zeme. Neustály pohyb severného magnetického pólu a navyše dramaticky rýchly, spôsoboval vrásky nie len im, ale aj celej spoločnosti. V dôsledku pohybu pólu vznikajú napríklad nepresnosti pri lokalizácii pomocou navigačných systémov. Severný magnetický pól sa podľa vedcov bude v budúcnosti naďalej posúvať smerom k Rusku, rýchlosť pohybu však bude postupne klesať.
Nahlásiť chybu v článku