Niektorí si myslia, že je dobrý nápad vziať ohrozený druh a starať sa o neho v zajatí ako o domáce zviera. Je tomu tak aj v prípade mladej samice orangutana, ktorá bola zachránená ochrancami prírody z miniatúrnej drevenej debny.
Stalo sa tak na ostrove Borneo. Ide o tretí najväčší ostrov na svete nachádzajúci sa v strede malajského súostrovia. Niet sa čomu čudovať, že s počtom obyvateľov cez 19 miliónov, nie je tento prípad ojedinelý. Aj napriek rôznym kampaniam či edukačným programom, chovanie orangutanov ako domácich zvierat v niektorých vzdialenejších častiach ostrova stále pretrváva.
A young orangutan that had been kept locked in a wooden crate for four years has been rescued by conservationists in Borneo. ‚It’s time everyone who keeps an orangutan realises that, if they persist in breaking the law, orangutans will become extinct‘. https://t.co/28XJq5apSE pic.twitter.com/LmmlhJQcdI
— Andy Vermaut (@AndyVermaut) 9. februára 2019
Prípad zachránenej samice orangutana je zarážajúci. Miestny obyvateľ Aliansah ju našiel ako mláďa ešte v roku 2015 na plantáži palmovej pláži neďaleko jeho domu a odvtedy ju nelegálne choval doma. Štyri roky žila v nehostinných podmienkach v drevenej debne nie väčšej ako 2 x 1,5 metra a dokonca jej aj dal meno Senandung. Podľa jeho slov sa ju snažil vypustiť do prírody, ale vždy sa vraj vrátila naspäť do jeho domu.
Samica bola zachránená medzinárodnou organizáciou pre záchranu zvierat IAR (International Animal Rescue) a prevezená do blízkeho centra pre tieto ohrozené druhy. Síce veterinár tvrdí, že zachránený jedinec je celkovo zdravý a lieči sa len z prechladnutia, zo začiatku musí byť aj napriek tomu dva mesiace umiestnená v karanténe, aby sa uistili, že nemá aj iné choroby, ktorými by mohla nakaziť ostatné orangutany v tomto centre. V tak mladom veku, v akom našli Senandung, by mali byť orangutany ešte so svojou matkou. Je teda pravdepodobné, že jej matka bola zabitá.
Organizácie vyzývajú, aby všetci, ktorí nelegálne vlastnia podobný druh doma, čo najskôr upovedomili úrady, pretože to môže viesť k ich vyhynutiu. Napriek tomu, že sú pod hrozbou odlesňovania, takéto správanie ľudí im môže ešte viac uškodiť. „Orangutany potrebujú lesy, lesy potrebujú orangutany – a ako ľudia potrebujeme oboje, lesy i orangutany,“ povedal Sadtata Noor Adirahmanta, hlava organizácie BKSDA. Za posledné dve desaťročia počet týchto úžasných tvorov na ostrove Borneo klesol o polovicu, najmä kvôli ľuďom, ktorí zničili ich prirodzené prostredie z takmer 90%.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku