Facebook je platforma, na ktorej nájdeme takmer 1,5 miliardy užívateľov. I keď to znie neuveriteľne, funguje už 14 rokov a ovplyvňuje nás viac, ako sme si mysleli. Skupina vedcov skúmala viac ako 10 rokov pôsobenie sociálnych sietí v Austrálii. Tvrdia, že (nielen) Facebook mení svet, v ktorom žijeme.
Vedci z Centra digitálneho výskumu Technologickej univerzity v Queenslande skúmali vplyv sociálnych sietí na každodenný život nielen Austrálčanov, ale i ľudí z rôznych krajín. Zatiaľ čo kedysi Facebook využívali predovšetkým študenti, dnes na ňom nájdeme silné zastúpenie aj generácie užívateľov nad 60 rokov. Študenti tak pred pár rokmi udržiavali kontakty s ostatnými študentmi zo zahraničných univerzít, čo bola pre nich veľká pomôcka najmä pri riešení rôznych projektov. Dnes však nielen na Facebooku, ale aj na Instagrame či Twitteri nájdeme zastúpenie ľudí rôznych vekových kategórií.
Mení sa móda i slovná zásoba
Podľa vedcov vplyv sociálnych sietí je viac ako badateľný aj v každodennom živote. Na tričkách nosíme nápisy s hashtagom, používame slová, ktoré sú úzko späté so sociálnymi sieťami. Výrazy ako čet, status, post a ďalšie nám tak rozšírili slovnú zásobu. Aj móda si prišla na svoje. Ovplyvňujú nás influenceri, podvedome siahame po produktoch, ktoré vidíme na reklamných banneroch.
So zdieľaním príspevkov na sociálnych sieťach však ide v ruke aj zodpovednosť. Podľa Alexa Brunsa, vedúceho tohto dlhodobého výskumu, by sme mali dvakrát porozmýšľať nad správou, ktorú sa rozhodneme zdieľať s virtuálnym svetom. Okrem pravdivých správ tu totižto nájdeme množstvo plevelu. Hoaxy či falošné správy môžu spôsobiť naozaj veľa zla.
Je dôležité budovať si digitálnu gramotnosť
Vedúce platformy, na ktorých sa nachádza väčšina z nás, však sťažujú vedcom výskum. Sú pre nich „čiernymi skrinkami,“ ktoré sú plné dôležitých a významných informácií o tom, ako sa mení naša spoločnosť. Práve oni by však mohli pomôcť vytvoriť lepší obraz o tom, čo sa v skutočnosti deje na sociálnych sieťach. Nie sú to len dobré veci. Stretávame sa tam aj s násilím, dezinformáciami či jednostrannou propagandou.
Avšak podľa vedcov je dôležité, aby sme začali od seba. Sami zvyšovali svoju digitálnu gramotnosť. A nezdieľali, a najmä slepo neverili každej hlúposti, ktorá nám vyskočí na nástenke.
Záver viac ako desaťročného výskumu je jasný. Sociálne médiá nás určite zmenili, pretože sa stali (ne)chcenou súčasťou nášho každodenného života. A zrejme to tak ešte bude pár rokov trvať, kým ich nenahradí nejaká iná alternatíva.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku