Foto: Profimedia

Štúdia podľa časopisu obsahovala veľkú chybu.

Aj keď pre našinca sú najznámejšie pyramídy tie, ktoré sa nachádzajú v Egypte, tieto ihlanové stavby nájdete prakticky po celom svete. O jednej údajnej v Indonézii, známej ako Gunung Padang, sa v novembri minulého roka rozvinula debata, keď štúdia indonézskych archeológov prišla so zistením, že bola postavená pred 25-tisíc rokmi a je tak najstaršou pyramídou na svete. Teraz sa to ukazuje prinajmenšom ako veľmi prehnaný záver. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Najstaršia pyramída?

Gunung Padang v skutočnosti nemožno ani nazývať pyramídou. Ide o archeologickú lokalitu na lávovom kopci. V novembri 2023, keď vyšla spomínaná štúdia, sa mnohé bulvárne portály predháňali v tom, aby oznamovali veľkolepú novinku. Lebo Gunung Padang bol podľa nej starší o viac ako 20-tisíc rokov oproti najstaršej dovtedy známej Džoserovej pyramíde v Egypte.

Ako píše IFL Science, už vtedy sa mnohým archeológom štúdia nepozdávala. Podozrivý bol tiež editor štúdie, ktorý je známy svojimi nevedeckými zisteniami.

Keďže mimoriadne tvrdenia si žiadajú mimoriadne dôkazy a s tými autori štúdie nevedeli prísť, časopis štúdiu teraz stiahol. Pôvodne sa písalo, že Gunung Padang nevznikla prirodzenou cestou, ale bola vytvarovaná do súčasnej podoby, a to pred 25-tisíc až 14-tisíc rokmi. Tím písal tiež o pokročilých stavebných postupoch. Bavíme sa ale o období, kedy ešte ani nebolo rozvinuté poľnohospodárstvo. Vedci tiež v štúdii spomínali „skryté dutiny“ či „komory“ a že miesto bolo niekoľkokrát zasypané s cieľom „zakrytia identity„.

Kontroverzie

Archeológ Lutfi Yondri pre Nature uviedol, že ľudia, ktorí v tejto oblasti žili pred 12-tisíc až 6-tisíc rokmi, nezanechali po sebe žiadny dôkaz o nejakých pozoruhodných stavebných zručnostiach. Flint Dibble, archeológ z waleského Cardiffu povedal, že tím vykonal zlé rádiokarbónové datovanie. Síce im vyšiel vek pôdy na 27-tisíc rokov, avšak vzorky pôdy neobsahovali žiadne známky po ľudskej činnosti, ako sú napríklad úlomky kostí, prípadne spálené uhlie a podobne.

Rovnako neexistujú presvedčivé dôkazy ani o tom, že Gunung Padang je pyramídou a svoj tvar mohla archeologická lokalita získať prirodzenou eróziou.

Kontroverzná štúdia tak bola stiahnutá pre vážne chyby, uviedol časopis Archeological Prospection vo vyhlásení. Autori štúdie namietali na sociálnej sieti a za svojimi výsledkami si stoja, aj keď nedodali žiadne presvedčivejšie dôkazy o svojom zistení.

Uložiť článok

Najnovšie články