Len 21-ročná Jeanny Yao a 22-ročná Miranda Wang vytvorili celkom novú metódu rozkladu. Ako uvádza portál Unilad, projekt, na ktorom pracovali niekoľko rokov, priniesol výsledok v podobe baktérie, ktorá premení plastové znečistenie na vzácne prírodné materiály, ktoré je možné opätovne využiť v odevnom priemysle.
Geneticky modifikovaná baktéria chemicky rozloží plastové polyméry ako polystyrénové a polyetylénové filmy a premení ich na organické zložky, ktoré následne prejdú biologickou premenou, ktorá zabezpečí ich konverziu na vzácne materiály. Svoj objav študentky odprezentovali na TED talk konferencii a na pôde svojej domácej univerzity, Wharton School at the University of Pennsylvania, získali rovno päť ocenení.
Two founders discovered how to use various chemicals to break down currently unrecyclable plastics. https://t.co/tkzCCalZlb @BioCellection @RebelBio pic.twitter.com/EizSWzrUQD
— SOSV (@SOSVvc) May 30, 2019
Projekt sa bude ďalej vyvíjať
Podľa portálu Vancouver Sun sa im tiež vďaka projektu BioCellection podarilo zabezpečiť 300-tisíc dolárov na financovaní. Dvojica študentiek má v súčasnosti v pláne premiestniť sa do Silicon Valley, kde budú ďalej pracovať na zdokonalení svojho projektu. Mladé vedkyne dúfajú, že plastovú krízu sa im podarí zažehnať a zmeniť na veľkú príležitosť, ktorou narušia textilný priemysel a bude väčšia ako ropný ošiaľ.
Ich geneticky modifikovaná baktéria činí svoje zázraky v dvoch krokoch. V prvom plastový základ rozkladá a v druhom ho premieňa na opätovne využiteľné materiály. Keď baktéria rozloží plast na vodu a oxid uhličitý, vzniknú tak dve najpodstatnejšie zložky, ktoré umožnia rozklad zložitejších plastov, ako polystyrén. Podľa Jeanny a Mirandy by sa ich produkt mohol dostať do komerčnej distribúcie o dva roky.
unilad.co.uk
Nahlásiť chybu v článku